Melisa lekarska to chyba jedno z najpopularniejszych ziół na sen i uspokojenie. Jednak melisa ma także inne właściwości lecznicze.
Na liście zdarzeń stresujących święta często „plasują” się na czołowej pozycji. Po pierwsze dlatego, że końcówka roku sprzyja wszelkim bilansom, które nie zawsze nam się podobają, i to już wprowadza nas w negatywny nastrój. Po drugie, na przygotowania do świąt poświęcamy dużo czasu. Ogarnia nas szaleństwo zakupowe, wydatkujemy mnóstwo energii na generalne sprzątanie, obmyślamy spotkania w gronie najbliższych, które nie zawsze są łatwe do zaplanowania. Całość sprawia, że jesteśmy bardzo zmęczeni, zestresowani. Na te wszystkie dotychczasowe, „tradycyjne” determinanty stresu w tym roku nałożył się najgroźniejszy – obawa o nasze zdrowie i życie naszych bliskich.
Pandemia koronawirusa w Polsce, która wybuchła na początku tego roku, cały czas wpływa na naszą codzienność. W obliczu wzrastających obostrzeń coraz częściej zastanawiamy się, czy święta Bożego Narodzenia i Sylwester będą w tym roku w ogóle możliwe. Na domiar złego izolacja społeczna podważa nasze poczucie przynależności społecznej i pozbawia sprawczości. Bezpośrednie kontakty z ludźmi są jednym z bodźców do życia, a teraz jesteśmy ich pozbawieni. To przytłacza.
Pomimo tego, że nikomu z nas nie podoba się ta wizja, musimy pamiętać, że Święta to nie tylko data w kalendarzu, lecz także, a nawet przede wszystkim, nasza rodzina. Niestety, ale to właśnie jej zagrażają najbardziej. Warto mieć to na uwadze, kiedy przyjdzie nam decydować o tym, jak spędzimy te dni. By przetrwać ten trudny dla nas czas…
Melisa lekarska
Melisa lekarska (Melissa officinalis) zawiera w sobie wiele substancji korzystnych dla naszego zdrowia. Znajdziemy w niej witaminy B1, B2, C, kumaryny, enzymy oraz cukry. Obecne są w niej także cytral i cytronelol, które odpowiadają za charakterystyczny cytrynowy zapach olejku melisowego. Zawarty w melisie olejek eteryczny ukoi nerwy i rozluźni mięśnie. Sprawdzi się także, jeśli mamy problemy z zasypianiem lub częstym nocnym wybudzaniem. Roślina ta wykazuje szereg innych, bardzo pozytywnych właściwości leczniczych i prozdrowotnych.
Zioło to w najlepszej postaci dostępne jest w różnych produktach aptecznych, a także sklepach zielarskich; można ją kupić w formie herbaty do zaparzenia, tabletek czy kapsułek.
Właściwości
Działa uspokajająco. Melisa ułatwia zasypianie, łagodzi nerwy, uspokaja, redukuje stres, a także leczy stany lekowe. Związki zawarte w liściach tej rośliny zbawiennie wpływają na nerwicę serca oraz migrenowe bóle głowy. Regularne picie naparów spowoduje, że zasypianie będzie łatwiejsze, a sen spokojniejszy i dłuższy.
Działa rozkurczowo i rozluźniająco. Rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zatem można ją stosować przy problemach ze wzdęciami. Przynosi także ulgą w bólach brzucha oraz łagodzi bóle miesiączkowe. Sprawdzi się również przy skąpym miesiączkowaniu lub jego nasileniu.
Działa antyoksydacyjnie. Obecne w melisie związki fenolowe obniżają ryzyko rozwoju takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca czy schorzenia neurologiczne.
Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Można spożywać melisę wspomagająco w stanach obniżonej odporności oraz w trakcie infekcji bakteryjnych i wirusowych, oddziałuje m.in. na wirusa opryszczki. Napar może także posłużyć jako płukanka do ust, gdyż znakomicie zabija bakterie, neutralizując tym samym przykry zapach z ust.
Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci, czyli ułatwia trawienie – po spożyciu tłustych i ciężkostrawnych posiłków takich jak bigos, grochówka czy dania z fasoli warto wypić filiżankę herbaty z melisy.
Wzmacnia serce i układ krążenia, powodując łagodne rozszerzanie się naczyń krwionośnych, obniżając ciśnienie krwi.
Wspomaga pracę mózgu. Melisa zawiera eugenol, który niszczy wolne rodniki atakujące komórki mózgowe, chroni mózg przed uszkodzeniami, a tym samym wspomaga pamięć, poprawia funkcje poznawcze, jak rozpoznawanie, rozwiązywanie problemów, ułatwia myślenie, koncentrację oraz zapewnia spokój umysłowy.
Wspomaga walkę z nadczynnością tarczycy. Melisa dezaktywuje działanie receptora immunoglobuliny, zapobiegając i eliminując nadczynność tarczycy.
Zgrany duet
Drożdże piwowarskie z dodatkiem sproszkowanych liści melisy to suplement diety zawierający m.in. cenne witaminy z grupy B i składniki mineralne w formie bioprzystępnej i łatwo przyswajalnej przez organizm. Preparat pomaga dzięki nim uzupełnić niedobory witamin z grupy B w organizmie. Ryboflawina, tiamina i niacyna przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu energetycznego, wspomagają właściwe działanie układu nerwowego, jak również utrzymują prawidłowe funkcje psychologiczne. Rolą niacyny jest także wsparcie w zachowaniu zdrowej skóry oraz zmniejszenie uczucia zmęczenia. Melisa wpływa uspokajająco na układ nerwowy, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz wpływa korzystnie na śluzówkę górnych dróg oddechowych.
Drożdże piwowarskie od wieków wykorzystuje się w medycynie jako bogate źródło cennych witamin, aminokwasów, makro- i mikroelementów. Ze względu na wyjątkowy skład stosowane są w wielu schorzeniach, zwłaszcza we wszelkich stanach związanych z niedoborem witamin z grupy B. Szczególnie polecane są w okresie jesienno-zimowym, gdy organizm jest bardziej narażony na infekcje, gdyż regulując florę saprofityczną przewodu pokarmowego, działają immunostymulująco. Witaminy z grupy B pełnią w organizmie funkcję koenzymów w kluczowych dla człowieka procesach enzymatycznych. Odpowiedzialne są m.in. za właściwy stan układu nerwowego, skóry, narządu wzroku, wątroby i włosów oraz za odpowiednie napięcie mięśni. Niedobory witamin z tej grupy objawiają się przede wszystkim zaburzeniami układu nerwowego, wzrostem poziomu cholesterolu, homocysteiny, cukru oraz chorobami skóry i błon śluzowych, często też niedokrwistością.
Drożdżowe mieszanki można stosować od wewnątrz – w formie gotowych tabletek doustnych oraz napoju do picia. Suplementy diety w postaci tabletek nim przybiorą taką formę, poddawane są wstępnemu przetworzeniu – zostają wysuszone i oczyszczone. Preparat jest polecany w stanach ogólnego zmęczenia, wyczerpania, jako pobudzający mechanizmy obronne organizmu oraz w problemach ze skórą, wypadaniem włosów i łamliwością paznokci.