Uroda włosów

Włosy mówią o osobie, są elementem wizerunku – to oprawa zadbanego ciała. Marzeniem są piękne i lśniące, niezależnie od tego, czy są długie czy krótkie.

 

Dobre cięcie to podstawa, by się układały. Nie musimy codziennie mieć wymodelowanej idealnie fryzury, pewna lekkość też jest efektowna. Nieważne, czy mamy włosy kręcone czy proste, powinny wyglądać naturalnie. Każdy może stworzyć swój styl poprzez stylizację. Fryzura może nie tylko zmienić wygląd, ale też zachowanie, bo dodaje pewności siebie, indywidualności. Należy dbać, by włosy były czyste, dobrze odżywione i nawilżone. Najlepiej, gdy mają właściwie dobrany kolor. W dobrej formie powinny wytrzymywać zabiegi fryzjerskie.

Włosy nie mają w zasadzie funkcji fizjologicznych. Włos osadzony jest w mieszku włosowym, lejkowatym wgłębieniu naskórka. Składa się z korzenia i łodygi – cebulkę włosa stanowi dolna, zbita część korzenia tkwiąca w skórze; łodyga jest częścią włosa wyrastającą ponad powierzchnię skóry. Do mieszka włosowego uchodzą liczne gruczoły łojowe, których wydzielina wydostaje się na powierzchnię skóry. Każdego dnia tracimy średnio od 80 do 100 włosów, które są zastępowane nowymi. Nie wpływa to na ich gęstość i jest zupełnie naturalne.

 

Zagrożenia

Przed nami zima. Nadchodzi czas nakryć głowy, które zaburzają równowagę hydrolipidową skóry głowy, bo zimno zmienia tempo wydzielania sebum. Trudno jednak czapek nie nosić – nie tylko ogrzewają, ale i zdobią, choć po zdjęciu włosy bywają spłaszczone i się elektryzują. Zresztą cały rok narażamy włosy na trudne sytuacje: mycie, suszenie zbyt gorącym powietrzem, niewłaściwe używanie lokówki czy prostownicy, źle wykonana koloryzacja czy stylizacja. Nie lubią szarpania przy czesaniu, mocnego naciągania przy upinaniu koków czy wiązaniu w koński ogon, ciasnego nawijania na wałki, szczególnie metalowe, nadmiernego prostowania, tapirowania i częstego szczotkowania. Szkodzi im też nadmiar inwazyjnych zabiegów, takich jak zbyt intensywne rozjaśnianie lub niewłaściwie wykonana trwała ondulacja. Nie przepadają za szamponami z agresywnymi środkami myjącymi i za zbyt energicznym wycieraniem ręcznikiem. Szkody zależą od intensywności zabiegów, a podatność na zniszczenia od indywidualnych cech, które mamy zapisane w genach. Dlatego u jednych włosy są łamliwe, suche, matowe, u innych cienkie i trudne do prowadzenia, a szczęśliwcy mają bujne, piękne, zdrowe włosy, łatwe do ułożenia. Włosy zniszczone są suche i matowe, bo utraciły właściwe nawilżenie. Ich łuski są podniesione, otwarte, co naraża korę włosa na uszkodzenia. Brak połysku, elastyczności, dyscypliny; jednym słowem – siano. Prostowanie czy suszenie bez odpowiedniej ochrony, zmiany temperatury, klimatyzacja to kolejne czynniki destrukcyjne. Ubytek strukturalnych lipidów osłabia naturalną ochronę, zaś ubytek protein to gorsza kondycja. Suche i postrzępione końce często się łamią. Dzień pod dniu włosy tracą swój zasób piękna, stają się przygaszone i zmęczone. Na piękną fryzurę pracuje cały organizm, ważna jest też nasza dieta – powinna składać się z produktów zawierających cynk, magnez, żelazo, witaminy z grupy B i PP, biotynę, witaminy A, C, E oraz siarkę. Na stan włosów i skóry głowy korzystnie wpływają również kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w tłustych rybach i orzechach. Należy pamiętać o białku, będącym budulcem włosów.

 

Na ratunek i dla urody

Powinno się określić potrzeby włosów i skóry głowy, bo trudno utrzymać piękne włosy, nie mając zdrowej skóry. Myjemy głowę tak często, jak potrzeba – tak by skóra nie była przetłuszczona ani przesuszona, bo tylko wtedy jest odporna na podrażnienia czy łuszczenie. Podrażnienia wokół mieszka włosowego mogą powodować wypadanie włosów i prowadzić do powstawania łupieżu. Włosy mogą mieć różny stan na swej długości – często włókno włosa wymaga nałożenia odżywki, a końce maski lub serum. Najlepiej odwiedzić salon fryzjerski, gdzie specjaliści zaproponują kurację pielęgnacyjną i dobiorą odżywki, maski, ampułki. Zmieniło się podejście do stosowania wysokiej temperatury podczas modelowania. Urządzenia wytwarzające ciepło odgrywają ważną rolę przy odbudowie włosów. Stosuje się produkty termoaktywne, które działają w wyższej temperaturze, a ich składniki odżywcze i odbudowujące penetrują głębiej w cieple.

 

Aktywne dodatki

Sprawdzone w boju są węglowodany, które stanowią dawkę energii. Z kolei proteiny, czyli składniki budulcowe włosa, odżywiają włókna i nadają im miękkość. Lipidy, które osiadają na powierzchni włosów, zapewniają im lepszą, naturalną ochronę na całej długości. Dobrze działają ceramidy, proteiny jedwabiu, keratyna oraz aminokwasy, które odbudowują ubytki, a także wygładzają powierzchnię włosa i ułatwiają rozczesywanie. Pantenol dba o dobre nawilżenie, witamina E też jest godna zaufania. W ofercie producentów znaleźć można egzotyczne dodatki roślinne zaprzęgnięte do pielęgnacji: jojoba, awokado, acerola, makadamia, pistacja, bambus, olej arganowy, masło shea.

Włosom ze skłonnością do przetłuszczania służą składniki regulujące wydzielanie sebum. Tu sprawdzone są ekstrakty ziołowe skrzypu, podbiału, pokrzywy, rozmarynu, tymianku, brzozy, chmielu, a także dodatek pochodnych siarkowych.

Dla wrażliwej skóry głowy nadaje się łagodzący wyciąg z aloesu, oczaru, nagietka i nawilżający mocznik. Dodatek silikonów poprawia rozczesywanie, daje miękkość. By włosy się nie elektryzowały i były zdyscyplinowane, do odżywek dodaje się specjalne substancje, które działają antyelektrostatycznie. Ważna jest ochrona przed skręcaniem się włosów pod wpływem wilgoci. Wyselekcjonowane rozpuszczalne pochodne silikonu wzmacniają suche włosy, zapewniając im długotrwałą ochronę przed wilgocią. Składniki aktywne działają wewnątrz włosa lub otaczają go mikroskopijnie cienką powłoką, dzięki czemu włosy są wygładzone, sprężyste, miękkie i lekkie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *