Widać jak na dłoni!

 

Dłonie są wizytówką człowieka. Jednak wiele czynników zewnętrznych wpływa destrukcyjnie na ich kondycję. Z pomocą przychodzą innowacyjne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

 

Zmarszczki i starzenie się skóry kojarzymy głównie z twarzą oraz szyją. Tymczasem, to na dłoniach najszybciej dostrzeżemy upływający czas. Pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, skóra rąk traci napięcie i jędrność. Powód? Na dłoniach znajduje się śladowa ilość tkanki tłuszczowej i gruczołów łojowych, przez co są one dużo podatniejsze na szkodliwą działalność czynników zewnętrznych. W rezultacie z wiekiem skóra dłoni szybciej, niż w pozostałych okolicach, traci sprężystość, staje się cienka, uwidaczniają się naczynia krwionośne. Proces starzenia skóry grzbietów rąk obejmuje wszystkie warstwy skóry, tkankę podskórną oraz mięśnie. Naskórek staje się coraz cieńszy i bardziej odwodniony, skóra właściwa wiotczeje, tracąc coraz większe ilości włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego. W wyniku tego procesu skóra stopniowo traci napięcie, jędrność i elastyczność. Ręce są dodatkowo narażone na ekspozycję na promieniowanie UV, pod wpływem którego pojawiają się brunatne plamiste przebarwienia, oraz działanie drażniące wielu czynników, z którymi się stykają. Ogromne znaczenie ma jednak postępujący z wiekiem zanik tkanki podskórnej oraz utrata mięśni znajdujących się tuż pod skórą.

 

Mezoterapia igłowa

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów mających na celu regenerację i poprawę wyglądu skóry jest mezoterapia igłowa. Niewątpliwą zaletą są zauważalne efekty, możliwość doboru odpowiedniego preparatu z aktywnymi substancjami do potrzeb pacjenta. Mezoterapia igłowa pozwala na wygładzenie i nawilżenie suchej skóry dłoni i rąk. Zabieg polega na podaniu płytko, najczęściej śródskórnie wybranego preparatu (nazywanego również koktajlem do mezoterapii, gdyż zwykle zawiera wiele aktywnych substancji tj. kwas hialuronowy, aminokwasy, peptydy, witaminy). Zwykle mezoterapię wykonujemy po grzbietowej stronie ręki, gdyż tam najbardziej widoczne są oznaki starzenia się skóry.

 

Nowoczesne wypełniacze

Do gabinetów medycyny estetycznej coraz częściej zgłaszają się więc osoby zainteresowane zabiegami odmładzającymi, poprawiającymi wygląd skóry rąk. Najpopularniejszym z nich jest wstrzyknięcie w dłonie specjalnego wypełniacza – kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Wytwarzany jest w skórze przez fibroblasty, które produkują kolagen oraz inne białka, odpowiadające za elastyczność i strukturę skóry. Kwas hialuronowy znajduje się w skórze w przestrzeni międzykomórkowej, gdzie stanowi idealne środowisko do życia wszystkich komórek skóry. Jego rola polega również na ochronie wszelkich elementów skóry przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Ma silne właściwości higroskopijne, czyli potrafi wiązać bardzo duże ilości wody, stanowiąc idealny środek nawilżający. Z wiekiem maleje ilość produkowanego przez nasz organizm kwasu hialuronowego. Organizm 40-letniej osoby produkuje 50% ogólnego zapotrzebowania kwasu hialuronowego. W wieku 50. lat już tylko 10%. Wraz z upływem lat skóra traci swą sprężystość i wiotczeje.

Wstrzyknięcie do organizmu wypełniacza, którego cząsteczka jest w 99% identyczna z naturalnym kwasem hialuronowym powoduje, że skóra odzyskuje sprężystość i jędrność dzięki głębokiemu nawilżeniu. Poprawia się jej koloryt i staje się bardziej elastyczna. Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry grzbietów rąk preparatu kwasu hialuronowego w miejscach, gdzie wymagane jest wypełnienie i wzmocnienie skóry. Podaje się go równomiernie na całej powierzchni, z uwzględnieniem przede wszystkim zagłębień w przestrzeniach między ścięgnami oraz w okolicy palców i bocznych krawędzi rąk. Czas aplikacji kwasu hialuronowego w jednym obszarze wynosi około 10 minut (zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu), a efekt widoczny jest bezpośrednio po zabiegu. Niestety nie jest on trwały, ponieważ po pewnym czasie substancja ulega biodegradacji i zabieg trzeba powtórzyć.

 

Kwas hialuronowy ma jednak poważnego konkurenta. Jest nim preparat na bazie hydroksyapatytu wapnia. Hydroksyapatyt wapnia to materiał biologiczny stosowany w chirurgii ortopedycznej, neurochirurgii, stomatologii, otolaryngologii i okulistyce. Jest minerałem, który występuje w naszych kościach i zębach. Ma kluczowe znaczenie, gdyż stanowi ich rusztowanie. W medycynie estetycznej to wypełniacz, dla którego bazą jest wapń. Idealnie sprawdza się przy wypełnianiu zmarszczek, w celu poprawy konturu twarzy czy przywracania objętości starzejącej się skóry na dłoniach. Jest to preparat o żelowej konsystencji, w którym hydroksyapatyt ma formę mikrokuleczek. Cząstki substancji po zaaplikowaniu doskórnym stymulują rozwój naturalnych włókien kolagenowych, co przedłuża trwałość efektów. Hydroksyapatyt wapnia ma większą gęstość, a jego efekt utrzymuje się dłużej niż w przypadku kwasu hialuronowego. Dwa razy szybciej stymuluje fibroblasty do produkcji naturalnego kolagenu, natychmiast wypełnia i harmonicznie wiąże się z tkanką dając naturalny wygląd. Dwa razy szybciej regeneruje i wygładza skórę. Dzięki temu nie tylko wypełnia i wygładza zmarszczki, ale też wspomaga biorewitalizację skóry. Jak działa? Wstrzyknięte cząsteczki preparatu tworzą rodzaj rusztowania, na którym następnie rozwijają się cząsteczki kolagenu (odpowiadającego za elastyczność skóry), a to z kolei zapewnia pożądane, długotrwałe efekty. Zabieg trwa około 30 minut.

 

Fotoodłamadzanie

Rosnącą popularnością cieszą się także mniej inwazyjne zabiegi laserowe, takie jak fotoodmładzanie dłoni. To delikatniejsza od dermabrazji laserowej i głębokich chemicznych peelingów, metoda regenerowania skóry za pomocą światła. Zabieg ten jest kuracją uniwersalną, gdyż za jednym zamachem usuwa drobne zmarszczki, przebarwienia posłoneczne, piegi, rozszerzone naczynka oraz inne efekty fotouszkodzeń skóry. W czasie zabiegu światło emitowane przez laser X-Lase przenika przez wierzchnią warstwę skóry bez jej uszkodzenia i pobudza komórki skóry właściwej do produkcji kolagenu, co zapewnia jej większą jędrność i sprężystość. Zabieg pozwala również usunąć niepożądane zmiany w skórze, które powstały na skutek działania czasu, słońca lub choroby. Zabieg fotoodmładzania trwa około 20 minut i jest bezbolesny. Dla osiągnięcia widocznego efektu zaleca się serię 4–6 zabiegów, co 2–3 tygodnie.

 

Kosmetyka w domu

Nawet jeśli skusimy się na zabieg z medycyny estetycznej, nie ominie nas codzienna pielęgnacja dłoni odpowiednimi preparatami – kremami i żelami. Ich wybór jest ogromny. Może to być krem regeneracyjny, odżywczy, ochronny, przeciwzmarszczkowy, nawilżający, wybielający, leczniczy, albo w formie serum do dłoni itd. W pielęgnacji ważne jest wyrobienie konkretnych zwyczajów, np. po każdym kontakcie z wodą należy nakładać krem ochronny. Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również używanie kremu do rąk na noc, najlepiej o właściwościach regenerujących i odżywczych. Raz w tygodniu dobrze jest zrobić dłoniom peeling, który wyrównuje koloryt skóry, a raz na miesiąc – położyć maseczkę. Maseczki na dłonie zapewniają szybką regenerację i są uzupełnieniem kremów. Pomagają przywrócić delikatnej skórze jędrność, odżywiają ją, regenerują i nawilżają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *