Co prawda o skórę dbamy cały rok, to właśnie na wiosnę należy się jej zwiększona dbałość i szczególnie staranna pielęgnacja.
Wiosną widać skutki trudnych zimowych miesięcy. Skóra jest blada i zmęczona, miejscami zaczerwieniona i szorstka. Trzeba działać, aby przywrócić jej dobrą kondycję i ładny wygląd.
Przede wszystkim nawilżanie
Przesuszona i ściągnięta skóra domaga się kosmetyków silnie nawilżających, które zatrzymują w skórze jej naturalną wilgoć. Preparaty nawilżające zawierają zwykle kwas hialuronowy (wiąże wodę w skórze), substancje składające się na naturalny czynnik nawilżający, olejki roślinne, wodę termalną bogatą w minerały oraz ceramidy. Odwodniona skóra z wdzięcznością przyjmie maseczkę nawilżającą, którą warto nakładać kilka razy w tygodniu. Nawilżanie skóry nie powinno ograniczać się tylko do stosowania kremów czy masek. Aby robić to naprawdę dogłębnie i skutecznie, powinno się stosować jednocześnie kilka metod, w tym nawilżać cerę od wewnątrz. Jeśli ta wielokierunkowa strategia wejdzie nam w nawyk, spowolnimy proces starzenia o kilka lat. Regularne stosowanie kwasów ma ogromne znaczenie dla poziomu nawilżenia skóry. Kwas glikolowy jako przedstawiciel kwasów hydroksylowych AHA zapewnia lepsze nawodnienie komórek dzięki temu, że reguluje procesy ich odnowy. W ten sposób przyczynia się do poprawy produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny, czyli naturalnych substancji nawilżających obecnych w skórze. Co ważne – kwas glikolowy jest jednym z delikatniejszych z grupy AHA, dlatego mogą go stosować nawet osoby z cerą wrażliwą.
Koktajle warzywno-owocowe
Podstawą nawilżania cery od wewnątrz jest picie dużych ilości wody. Jednak sama woda może nie być wystarczająca. Skuteczniejszym i zdrowszym sposobem na nawilżenie skóry jest picie koktajli warzywno-owocowych. Nawadniają lepiej dzięki sporej zawartości błonnika i mikroelementów. Do tego genialnie wpływają na cerę rozświetlając ją i nadając zdrowy koloryt. Szpinak, jarmuż, pietruszka, marchew, jabłka i buraki – oczyszczają organizm z toksyn i dostarczają dużych ilości witamin.
Atłasowa skóra
Depilacja to całoroczny obowiązek, ale wiosną, gdy zaczynamy coraz bardziej odkrywać nasze ciało, niechciane włosy powinny być szczególnie starannie i regularnie usuwane. Usuwanie włosków odbywa się poprzez depilację lub epilację: depilacja usuwa powierzchniową część włosa, epilacja niszczy włos wraz z cebulką, co daje efekt na dłużej. Stosuje się również metody: chemiczną (za pomocą żeli, pianek, kremów) lub mechaniczną (golenie, użycie wosku i depilatorów elektrycznych). Sposobów pozbywania się niechcianego owłosienia jest wiele i każdy powinien znaleźć najlepszy dla siebie. Najskuteczniejszy jest wosk na ciepło używany w salonie kosmetycznym. Ten dość bolesny, ale krótki zabieg usuwa włosy wraz z większą ilością cebulek. W rezultacie skóra przez długi czas pozostaje gładka, a odrastające włosy są znacznie rzadsze i słabsze.
Napięta, sprężysta i wygładzona
Jeśli skóra traci gładkość i zaczyna wiotczeć, a owal twarzy traci swą linię, sięgnij po kosmetyki ujędrniające. Wzmocnią one włókna kolagenu i elastyny. Takie preparaty przeznaczone są dla kobiet po 35. roku życia. Delikatny peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty usunie zrogowaciałą warstwę komórek naskórka. Dzięki niemu skóra stanie się jaśniejsza, gładsza i świeższa. Ponadto lepiej będą się wchłaniały substancje odżywcze zawarte w preparatach nawilżających i odżywczych. Peeling pobudza także krążenie – skóra odzyskuje zdrowszy koloryt, jest lekko zaróżowiona.
Oprócz substancji silikonowych, powodujących natychmiastowe i efektowne ujędrnienie skóry, w preparatach poprawiających kondycję skóry może znaleźć się kilka innych składników:
- substancje bogate w witaminę E – substancja ta chroni przed rozwojem wolnych rodników, które uszkadzają wiązania włókien kolagenowych. Chroni więc skórę przed utratą jędrności,
- witamina F – to tak naprawdę mieszanka kwasów tłuszczowych (m.in. linolowego i linolenowego). Widocznie i szybko poprawia elastyczność skóry,
- emolienty – wygładzają skórę, nawadniają ją i chronią przed utratą wody
- substancje z witaminą A – ta witamina występuje najczęściej w postaci retinolu, który w głównej mierze odpowiada za syntezę włókien kolagenowych. Oznacza to, że witamina A pomaga w odbudowie skóry i przywróceniu jej właściwego kształtu,
- substancje stymulujące produkcję kolagenu – np. wyciąg z wąkroty azjatyckiej, wyciąg ze złotych alg, z owoców ostropestu czy po prostu substancje bogate w witaminę C,
- humektanty – nawilżają i przywracają skórze jędrność, poprzez odpowiednie nawodnienie komórek skóry (humektantem jest np. mocznik).
Oprócz zabiegów domowych skórze przyda się intensywna regeneracja w salonie kosmetycznym. Zabieg nawilżająco-odżywczy pomoże cerze suchej, wygładzająco-złuszczający trądzikowej. Aromaterapeutyczny do każdego rodzaju skóry poprawi nie tylko cerę, ale i nastrój. Najlepszy efekt przynosi seria zabiegów, lecz już po pierwszej wizycie poprawa jest widoczna. Skóra jest lepiej nawilżona gładka i sprężysta. Właściwy rodzaj zabiegu podpowie kosmetyczka.
Tlen dla skóry
Wspomóż skórę kosmetykami dotleniającymi. Witamina C, wyciągi z niektórych roślin, zioła i algi morskie mają zdolność przenikania przez skórę, wzmacniają śniady naczyń włosowatych i pobudzają mikrokrążenie. W efekcie dochodzi do szybszego usuwania toksyn zalegających w komórkach, skóra odzyskuje zdrowy, świeży koloryt. Kosmetyki dotleniające najlepiej nakładać na noc, kiedy skóra najpełniej się regeneruje.
Ampułka na ratunek
Jeśli masz zmęczoną, skłonną do zmarszczek i bardzo przesuszoną skórę, to znak, że potrzebna radykalna kuracja za pomocą koncentratu w ampułkach. Koncentrat zawiera całą związków biologicznie czynnych, takich jak wyciągi roślinne, proteiny, witaminy i inne wartościowe składniki. Spłycają zmarszczki i działają szybciej niż krem, dając rezultat po upływie około 3 tygodni. Ampułki stosuje się na noc, kiedy skóra najpełniej wykorzystuje cenne substancje.
Kwaśna kuracja
Wczesna wiosna to idealna pora na przeprowadzenie kuracji kwasami owocowymi. Kremy z kwasami usuwają zrogowaciałe komórki naskórka, co poprawia kolor cery, nawilża ją, oczyszcza i wygładza. Kwasy owocowe (glikolowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy) poprawiają wygląd starzejącej się skóry. Można stosować je w każdym wieku, dla każdego rodzaju cery. Już po kilku dniach skóra staje się jaśniejsza, bardziej miękka i gładka. Kremów z kwasami najlepiej używać na noc, a rano chronić cerę preparatem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, bo lekko złuszczająca się skóra jest szczególnie wrażliwa na słońce.
Smukła sylwetka
Zbędne krągłości pomogą zwalczyć preparaty wyszczuplające. Wykorzystuje się w nich działanie kofeiny, która podwyższa ciśnienie krwi, pobudza jednocześnie krążenie płynów ustrojowych, co z kolei ułatwia rozpad tłuszczów i usuwanie toksyn. Algi poprawiają ukrwienie skóry i przeciwdziałają obrzękom, a wyciągi z miłorzębu japońskiego i iglicy włoskiej wzmacniają naczynia krwionośne. Niektóre preparaty zawierają hydroksykwasy lub enzymy złuszczające zrogowaciały naskórek, składniki nawilżające i zmiękczające skórę, allantoinę, aloes, prowitaminy B5. Ujędrniająco działają elastyna, kolagen i witamina E.