Niemal każdy z nas marzy o pięknych włosach, zdrowych paznokciach czy promiennej cerze. Niestety, rzeczywistość często nas nie rozpieszcza.
Zadbane, gęste i lśniące włosy, wypielęgnowane paznokcie i promienista cera to oznaki zdrowia i elementy wpływające na poziom atrakcyjności zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Uroda jednak nie znosi kompromisów. Pojawienie się problemów z włosami, paznokciami czy skórą powoduje dyskomfort, obniża samoakceptację. Jest przyczyną silnego stresu.
Wypadające włosy, łamiące i rozdwajające się paznokcie czy matowa, ziemista cera mogą być objawem jakiegoś schorzenia (które należy zdiagnozować u lekarza), ale najczęściej jest wynikiem złej diety, niezdrowego stylu życia, nieodpowiedniej pielęgnacji czy niedoboru witamin, np. z grupy B. Przyczyną jest także długofalowy stres. A tego w ostatnich miesiącach nam, niestety, nie brakowało. Epidemia COVID-19 zmieniła naszą codzienną rutynę dnia. Izolacja społeczna, obawy o zdrowie swoje i najbliższych stały się dla wielu osób źródłem ogromnego stresu. Towarzyszące mu uczucia lęku i niepokoju osłabiły siły obronne naszego organizmu.
W ostatnim czasie coraz więcej mówi się też na temat zespołu objawów towarzyszących chorym po przebyciu zakażenia koronawirusem. Co prawda wirus SARS-CoV-2 atakuje głównie układ oddechowy, to jednak lista dolegliwości, jakich doświadczają osoby po wyzdrowieniu, jest bardzo zróżnicowana. Wśród nich wymienia się m.in. przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją, jak również wypadanie włosów. Przebieg infekcji wirusowej oraz ogólne osłabienie organizmu, może doprowadzić do zmian w poszczególnych fazach życia włosa.
Jeśli zmagasz się z tego rodzaju problemami, sięgnij po naturalne wsparcie – preparaty zawierające drożdże – i skorzystaj z ich właściwości na dwa sposoby: od wewnątrz i na zewnątrz. Drożdżowe mieszanki można stosować od wewnątrz – w formie gotowych tabletek doustnych oraz napoju do picia lub na zewnątrz – jako maseczki odżywcze. Dostępne w sklepach ze zdrową żywnością suplementy diety nie zawierają alkoholu, laktozy, glutenu i wszelkiego rodzaju konserwantów. Dzięki bogactwu witamin z grupy B dostarczają nam energii, chronią układ odpornościowy, wzmacniają włosy, kości i paznokcie.
Czym są drożdże?
Jest to produkt uzyskiwany w wyniku fermentacji glutenu obecnego w jęczmieniu. Jako wszechstronny dodatek drożdże były używane od wieków, nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej oraz kosmetyce. Ze względu na swój cenny skład wykorzystywane są w profilaktyce licznych schorzeń, zwłaszcza w stanach związanych z niedoborem witamin z grupy B.
Skład naturalny
Drożdże piwne stanowią najcenniejsze i najbardziej kompletne źródło witamin z grupy B, jakie można znaleźć w naturze. A trzeba wiedzieć, że witaminy z grupy B działają m.in. zbawiennie na kondycję włosów, paznokci i cerę. Niestety, nasz organizm nie jest w stanie gromadzić zapasów witamin z grupy B. Są one bowiem całkowicie rozpuszczalne w wodzie, dlatego też powinniśmy regularnie dostarczać ich odpowiednią dawkę wraz z pożywieniem lub wspomagać się suplementami. Suplementy diety zawierające drożdże piwne wykazują silne właściwości wzmacniające i regeneracyjne, warto je stosować w stanach osłabienia organizmu, przy obniżonym samopoczuciu, zaburzeniach mikroflory jelitowej lub gorszej kondycji układu nerwowego. Jednym słowem, wprowadzenie do codziennej diety drożdży piwnych może przynieść nieocenione korzyści dla zdrowia.
Drożdże na włosy…
Coraz więcej osób wykorzystuje właściwości drożdży do pielęgnacji swoich włosów. Nic dziwnego. To naturalny produkt korzystny dla każdego rodzaju włosów – zarówno przetłuszczających się, jak i suchych czy normalnych. Włosy wypadają, gdy osłabione są mieszki włosowe, substancje odżywcze zawarte w drożdżach pomagają je wzmocnić, działają stymulująco i pobudzają wzrost włosa. Aktywizują bowiem wzrost komórek oraz produkcję keratyny, włóknistego białka odgrywającego kluczową rolę dla zdrowia włosów.
Dzięki wysokiej zawartości witaminy B, protein i niezbędnych aminokwasów, drożdże są idealnym naturalnym lekarstwem na osłabione i wypadające włosy. Największe znaczenie mają tutaj: biotyna (witamina H) i kwas pantotenowy, które przywracają włosom sprężystość, zmniejszają ich przetłuszczanie się oraz pomagają hamować siwienie i wypadanie włosów. Dzięki zawartości cynku, selenu, miedzi, potasu, wapnia, chromu i fosforu w drożdżach, włosy stają się zdrowsze i mocniejsze.
… na skórę i paznokcie
Cienkie, łamliwe i rozwarstwiające się paznokcie, to może być sygnał od organizmu, że brakuje mu ważnych składników odżywczych. Bez uzupełnienia ich nawet najlepsze odżywki i zabiegi pielęgnacyjne nie poprawią ich urody. Nim zaczniemy szukać ratunku u kosmetyczki, trzeba wiedzieć, czego brakuje łamiącym się paznokciom. Dla zdrowia paznokci kluczowe znaczenie odgrywają minerały, takie jak: cynk, selen, magnez, krzem i żelazo oraz witaminy: A, biotyna czy witamina C. Większość z tych cennych elementów odnajdziemy w drożdżach, które stosowane regularnie poprawiają kondycję paznokci, chronią przed ich rozdwajaniem się. Ponadto normalizują pracę gruczołów łojowych, pomagają w walce z niedoskonałościami skóry wieku młodzieńczego. Preparaty drożdżowe, a przede wszystkim zawarty w nich cynk, wykorzystywane są w leczeniu nadmiernie przetłuszczającej się skóry i trądzikowej cery. Tabletki drożdżowe regulują wydzielanie sebum i zmniejszają liczbę pojawiających się zaskórników. Dlatego też osobom ze skórnymi problemami zaleca się spożywanie suplementów, w skład których wchodzą właśnie drożdże piwowarskie. W aptekach kupimy je bez recepty.
Poprawiają pamięć i koncentrację
Witaminy z grupy B pełnią w organizmie funkcję koenzymów w kluczowych dla człowieka procesach enzymatycznych. Odpowiadają m.in. za właściwy stan układu nerwowego, skóry, narządu wzroku, wątroby i włosów oraz za właściwe napięcie mięśni. Witamina B1 (tiamina) jest odpowiedzialna za przenoszenie impulsów nerwowych, jej niedobór może spowodować uszkodzenia komórek nerwowych, przyczyniając się do zaburzenia funkcji czynności układu nerwowego. Niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mózgu jest również witamina B3, gdy jej brakuje, mamy problemy z pamięcią i koncentracją. Witamina B5 (niacyna) wpływa na pracę obwodowego układu nerwowego, niewystarczające ilości niacyny mogą skutkować nadpobudliwością i nerwowością. Niedobór jednej z witamin z grupy B skutkuje deficytem drugiej. Brak tych witamin może doprowadzić do problemów z koncentracją i przyswajaniem wiedzy.
Drożdże jako suplement diety
Drożdże piwne stanowią doskonały suplement diety. Drożdżowe mieszanki można stosować od wewnątrz – w formie gotowych tabletek lub kapsułek doustnych oraz napoju do picia lub na zewnątrz – jako maseczki odżywcze. Nie zawierają alkoholu, laktozy, glutenu i wszelkiego rodzaju konserwantów. Tabletkowane drożdże piwowarskie nim przybiorą taką formę, poddawane są wstępnemu przetworzeniu – zostają wysuszone i oczyszczone. Ich uzupełnieniem są dodatki z melisy, mięty, korzenia arcydzięgla oraz pyłku kwiatowego.