Wrażliwa skóra – jak sobie z nią radzić?

Skóra sucha i wrażliwa wymaga specjalnej pielęgnacji. Warto o nią dbać od samego początku, aby zawsze wyglądała zdrowo, a w późniejszych latach – młodo i świeżo.

Skóra jest największym narządem ludzkiego ciała. U człowieka dorosłego jej łączna powierzchnia wynosi prawie 2 m2, waga – ok. 3 kg, a grubość waha się od 0,5 do ponad 5 mm w zależności od jej umiejscowienia na ciele. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Naskórek i leżąca pod nim tkanka tłuszczowa są dużo cieńsze niż u dorosłych, dlatego tak łatwo dochodzi do podrażnień. Skóra osłania narządy wewnętrzne, chroniąc przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi i utratą wody. Jej barwa zależy od grubości naskórka, unaczynienia oraz zawartości barwnika skórnego, czyli melaniny. U niemowląt ma zwykle różowy odcień i jest mało elastyczna.

Tarcza ochronna
Skóra człowieka pełni wiele funkcji. Przede wszystkim chroni przed zewnętrznymi bodźcami mechanicznymi, chemicznymi i fizycznymi. Warstwa rogowa i ziarnista naskórka zbudowana jest z komórek martwych. Stałe złuszczanie się górnych pokładów powoduje usuwanie czynników szkodliwych. Warstwa ziarnista i jasna tworzą nieprzepuszczalną barierę dla obcych ciał. Przed bakteriami skóra chroni organizm dzięki kwasom tłuszczowym znajdującym się na jej powierzchni – wykazują one działanie bakteriobójcze. Skóra niemowląt zawiera duże ilości wody i mało tłuszczu – z tego powodu cechuje się dużą przepuszczalnością i szkodliwe substancje mogą bez trudu przez nią przenikać. Dzięki skórze jest także utrzymywana stała temperatura ciała. Regulacja odbywa się dzięki sieci nerwowej receptorów w postaci wolnej i upostaciowanych zakończeń nerwowych. Skóra również samodzielnie wydala i oddycha poprzez pobranie tlenu z atmosfery i odbieranie dwutlenku węgla.

Bezbronny maluch
W ostatnich latach problem suchej i wrażliwej skóry u dzieci staje się coraz bardziej powszechny. Najczęściej przyczyną takiego stanu jest mniejsza aktywność niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych, przenoszona ciąża (skóra dziecka jest bowiem narażona na dłuższe działanie płynu owodniowego) lub skłonności atopowe. Do suchości i wrażliwości skóry mogą przyczynić się również zmiany klimatyczne, dietetyczne oraz niewłaściwa pielęgnacja. Podstawowe symptomy występowania problemu skóry suchej lub wrażliwej są zazwyczaj łatwe do zaobserwowania. Należy jednak pamiętać, że ostateczną diagnozę powinien wydać specjalista pediatra lub dermatolog.

Skóra pod specjalnym nadzorem
Sucha i wrażliwa skóra wymaga wyjątkowej uwagi i szczególnego traktowania, ponieważ jej naturalna bariera ochronna jest osłabiona niedoborem lipidów w naskórku. W efekcie szybciej traci nawilżenie, przez co niekorzystne czynniki zewnętrzne mogą przez nią łatwiej przenikać, wywołując alergie i podrażnienia. Specjaliści są zgodni – najważniejsza w leczeniu i przeciwdziałaniu objawom suchej i wrażliwej skóry jest specjalna, systematyczna i kompleksowa pielęgnacja. To najlepszy sposób na zapobieganie podrażnieniom, zaczerwienieniom, łuszczeniu się i jeden z niezbędnych elementów leczenia zmian atopowych. Specjalna pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej pomaga w przywróceniu jej naturalnych mechanizmów ochronnych oraz znacznie poprawia jej kondycję.
Dla dzieci z problemami skóry atopowej przeznaczone są szczególne produkty pielęgnacyjne, odpowiadające ich potrzebom. Takie preparaty mają właściwości intensywnie nawilżające, kojące i łagodzące. Ich formuła powinna być oparta na składnikach, które wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry, zapewniając jej prawidłowe funkcjonowanie. W codziennej pielęgnacji suchej i wrażliwej skóry dzieci i niemowląt najlepiej stosować kosmetyki oparte na naturalnych lipidach Omega 6 pozyskiwanych z olejku z wiesiołka dwuletniego, sprawdzonego w leczeniu i zapobieganiu objawom suchości i wrażliwości naskórka. Przywracają one równowagę lipidową skóry dziecka, wzmacniają jej naturalną barierę ochronną i intensywnie ją nawilżają.

Trzy kroki codziennej pielęgnacji
Krok I – delikatne oczyszczanie. Do oczyszczania suchej i wrażliwej skóry potrzebne są bardzo delikatne, pozbawione mydła alkalicznego kosmetyki, które nie usuwają lipidów z naskórka i nie przesuszają skóry. Produkty takie powinny już podczas kąpieli intensywnie nawilżać, przywracać równowagę lipidową skóry i wzmacniać jej naturalną barierę ochronną. Kosmetyki stosowane do oczyszczania delikatnej skóry niemowlęcia winny ponadto zapobiegać swędzeniu i powstawaniu podrażnień, nie podrażniać oczu oraz mieć zdolność szybkiego uzupełniania lipidów w skórze.
Krok II – intensywne nawilżanie. U dzieci mających suchą i wrażliwą skórę konieczne jest systematyczne, intensywne nawilżanie – przynajmniej raz dziennie i zawsze po kąpieli. Intensywnie nawilżony i odżywiony naskórek nabiera miękkości i zdrowego wyglądu. Kremy nawilżające przeznaczone dla tego typu skóry powinny mieć lekką konsystencję, łatwo się rozprowadzać i szybko wchłaniać. Dzięki temu mocno nawilżą i zregenerują naskórek, złagodzą objawy alergii, pomogą przywrócić równowagę lipidową.
Krok III – łagodzenie podrażnionych, zaczerwienionych miejsc. Sucha i wrażliwa skóra jest często ściągnięta, podrażniona i zaczerwieniona, szczególnie wokół ust, za uszami, na policzkach, szyi, w pachwinach i na pupie. Natychmiastową ulgę zapewni jej wówczas produkt łagodzący stany zapalne, który złagodzi objawy, zlikwiduje świąd i pieczenie.

„Złoto faraonow”
Tym mianem określana jest niepozorna z wyglądu roślina, posiadająca jednak olbrzymią moc ukrytą w nasionkach. Czarnuszka siewna, bo o niej mowa, to prawdziwa skarbnica związków biologicznie aktywnych! Zawiera ich ponad 100. Ze składu chemicznego nasion wynikają jej niezwykłe właściwości lecznicze. Ziarenka czarnuszki zawierają m.in. do 40% tłuszczu (fosfolipidy i fitosterole), 1,5% olejków eterycznych, flawonoidy, saponinę – melantynę, alkaloidy (rzadkie w świecie roślin) oraz garbniki. W nasionach znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas linolowy (50–60%), oleinowy (20%) i eikozadienowy (3%), a także kwasy nasycone (kwas palmitynowy i stearynowy). Ponadto: witaminy: A, B1, B2, B3, B6, E, F, biotyna, związki mineralne: cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód, potas, fosfor. Czarnuszka znakomicie potrafi sobie poradzić z uporczywymi zmianami skórnymi. Ma właściwości kojące i regenerujące uszkodzoną skórę. Przyspiesza proces gojenia, łagodzi ból i nawilża. Sprawdza się również przy zakażeniach bakteryjnych, atopowym zapaleniu skóry, wysypkach, grzybicy i trądziku. Olejem z czarnuszki można z powodzeniem zastąpić maści antyhistaminowe, stosowane na zmiany skórne podczas chorób alergicznych. Olej nawilża, natłuszcza skórę, a także działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Koi podrażnienia i łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry. Trzeba pamiętać, że olej z czarnuszki nie zawsze może zastąpić leczenie farmakologiczne, warto go jednak stosować jako środek wspomagający, a gdy objawy ustąpią – wykorzystywać na co dzień w profilaktyce przeciwalergicznej. Wszelkie objawy uczuleń na skórze pojawiają się bowiem z większym nasileniem, gdy jest ona wysuszona, mało nawilżona i pozbawiona płaszcza lipidowego. Olej z czarnuszki pomoże przywrócić skórze równowagę, dzięki czemu będzie ona mniej narażona na działanie alergenów

Aple – może w kółkach obok siebie, albo nałożonych na siebie?
Podstawowe objawy świadczące o skórze suchej:
• skłonność do łuszczenia się,
• szorstkość i chropowatość w dotyku,
• tendencja do pękania,
• brak elastyczności i połysku.
i skórze wrażliwej:
• skłonność do podrażnień i uczuleń,
• wysoka wrażliwość na czynniki zewnętrzne,
• często występujące uczulenia, wypryski, rumień, odparzenia,
• suchość i pojawienie się stanu zapalnego,
• zakażenie bakteryjne i świąd.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *