Wybielanie zębów

Białe, zdrowe zęby to wymóg naszych czasów. Są powszechnie uznanym symbolem zdrowia i urody. Gdzie przeprowadzić taki zabieg: w domu czy u dentysty?

 

Rodzimy się z bialutkimi zębami. Wraz z upływem lat tracimy tę biel. Przyczyn, dla których nie mamy śnieżnobiałego uśmiechu, jest wiele. Palenie papierosów, picie kawy, herbaty i czerwonego wina, stosowanie niektórych leków, to wszystko zostawia na zębach trwały ślad. W powstawaniu przebarwień znaczny udział ma niedostateczna higiena. Po ok. godzinie od posiłku wydziela się w ustach dużo kwasów, fermentują resztki pokarmowe, co źle wpływa na szkliwo, na cement korzeniowy. I tak powstają przebarwienia, próchnica.

Sposobów na białe zęby jest wiele. Niektóre metody można stosować samodzielnie w domu, inne wymagają wizyty u stomatologa..

 

Sztuka czyszczenia

Badania wykazały, że zaniechanie szczotkowania zębów na okres 1–2 tygodni wystarczy, by pojawiło się zapalenie w jamie ustnej. Szczoteczki mechaniczne, wibracyjne lub obrotowe poprawiają skuteczność usuwania bakteryjnego nalotu z powierzchni zębów. Szczoteczki międzyzębowe oczyszczą przestrzenie między zębami znacznie lepiej niż nitka. W domu możemy wyczyścić też kieszonki dziąsłowe dzięki irygatorom. Ostatecznej eksterminacji wrogich bakterii dokonujemy za pomocą odkażających płukanek.

 

Pasty wybielające

Pasta ma za zadanie przede wszystkim oczyścić zęby, usunąć resztki pokarmu: osady z kawy, herbaty, papierosów. Wiele past jest rekomendowanych przez producenta jako wybielające –zazwyczaj zawierają one środek wybielający (np. soda, polynam). W pewnym stopniu pasta może sprawić, że zęby będą jaśniejsze, jednakże nawet najmocniejsza nie jest w stanie usunąć silnych przebarwień czy zażółceń. Trzeba też sprawdzać, ile w paście o nazwie „wybielająca” znajduje się środka trącego (w postaci np. proszku czy pasty z diamentem). Pasty wybielające nie dają wprawdzie spektakularnych efektów, ale przydają się tym, którzy mają małe przebarwienia, chcą pozbyć się płytki nazębnej lub utrwalić efekt wybielania w gabinecie.

Pasty wybielające, tak jak pozostałe pasty do zębów, walczą z przebarwieniami ścierając je z powierzchni szkliwa, charakteryzują się wysokim wskaźnikiem ścieralności oznaczanym na opakowaniach skrótem RDA. Im wyższe RDA, tym większa szansa na wybielenie, ale i większe ryzyko zniszczenia szkliwa i doprowadzenia zębów do nadwrażliwości. Pasty dla palaczy charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem RDA – w niektórych przypadkach jest wyższy niż 100.

Nie wszystkie jednak pasty wybielające działają tak samo. W aptekach znaleźć możemy pasty, których moc wybielająca nie zależy od wysokiego wskaźnika ścieralności, lecz wyjątkowo dobranych składników. Do takich należą pasty wybielające zawierające nadtlenek wodoru oraz nadtlenek kardamidu. Pasty te wybielają najskuteczniej, jednak krótkoterminowo, bo nie można stosować ich dłużej niż do dwóch tygodni. Równie skuteczne są pasty wybielające enzymatyczne. Nie ścierają szkliwa, lecz rozpuszczają przebarwienia dzięki zawartym w nich enzymom. Jeśli chcesz kupić dobrą pastę wybielającą, która będzie również w pełni bezpieczna dla twoich zębów, zwróćuwagę na wskaźnik RDA. Ścieralność past wybielających jest z reguływyższa niż przeciętnych past do zębów, a to oznacza ryzykonaruszenia szkliwa i doprowadzenia zębów do nadwrażliwości.

 

Domowy sposób – odradzamy!

Domowe sposoby mogą być skuteczne, ale jedynie jako działanie profilaktyczne. Nie dadzą tak spektakularnych rezultatów jak profesjonalne zabiegi w gabinecie dentystycznym. Oto popularne domowe sposoby na białe zęby:

  • soda – jedna z najczęściej stosowanych metod wybielania zębów, niestety nieumiejętne stosowanie sody może zaszkodzić zębom; sodę można użyć do przygotowania płynu do płukania ust lub po prostu nałożyć odrobinę na szczoteczkę;
  • sól – także ta metoda może mieć zły wpływ na stan uzębienia, ponieważ sól ma właściwości zakwaszające i może prowadzić do powstania ubytków w szkliwie zęba;
  • cytryna – kolejny domowy sposób na białe zęby to aplikowanie na zęby soku z cytryny kilka razy dziennie. Właściwości wybielające na kwas zawarty w cytrynie.

 

Wybielanie w gabinecie

Jest najbardziej skuteczne, profesjonalne, ale i drogie. Wybielanie u stomatologa to proces dość złożony, poprzedzony dokładnym oczyszczeniem zębów. Polega na usunięciu kamienia, osadów, polerowaniu pastami, piaskowaniu preparatami na bazie sody oczyszczonej przy użyciu pasków czyszczących. W zębach, które nie są idealnie gładkie, w ubytkach i pęknięciach szkliwa zanieczyszczenia gromadzą się szybciej. Po oczyszczeniu zęby lakieruje się fluorem, co wzmacnia szkliwo i zmniejsza wrażliwość zębów.

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym, jakie proponuje dziś stomatologia estetyczna, jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż samodzielne, domowe próby rozjaśnienia uzębienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *