Jak dbać o skórę wrażliwą?

W naszym otoczeniu jest coraz więcej związków, cząsteczek, które osiadają na skórze i przenikają przez naskórek do wnętrza. Drażnią, irytują. Naskórek, który miał stanowić barierę niemal nie do pokonania, dziś coraz częściej jest dziurawy.

 

Skóra jest największym narządem, który ma niezwykle dużą powierzchnię, a zatem sporą płaszczyznę kontaktu ze światem zewnętrznym. Łatwo ją zranić czy urazić. Środowisko, w którym żyjemy, zmieniło się – jest coraz więcej związków, cząsteczek, które osiadają na skórze i niestety przenikają przez naskórek do wnętrza, do skóry właściwej. Naskórek, który miał stanowić barierę niemal nie do pokonania, przepuszcza „przez granicę” więcej, niż powinien. Skóra wymaga więc wyjątkowo troskliwej pielęgnacji, ale odpowiednio traktowana odwzajemni się ładnym i zdrowym wyglądem.

 

Co to jest skóra wrażliwa?

Każda nadmierna reaktywność skóry może być określona mianem skóry wrażliwej. Liczne badania pokazują, że wrażliwość skóry dotyczy w mniejszym lub większym stopniu aż 60% populacji! Dlaczego? Ponieważ skórę wrażliwą nabywamy albo wraz z wiekiem (wtórna, nabyta pod wpływem różnych czynników zewnętrznych), albo się z nią rodzimy (pierwotna). Niestety skóra wrażliwa nie jest łatwa do scharakteryzowania, ponieważ wiele bodźców wpływa na jej powstawanie, zarówno czynniki fizyczne: klimat, promieniowanie UV, mróz, suche powietrze, twarda woda, jak i psychiczne – stres, życie w ciągłym biegu, pod presją czasu, nie radzenie sobie z emocjami itp. Do tego dochodzą również czynniki zdrowotne – zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta, choroby związane z narządami. Jeśli nałoży się kilka bodźców naraz, a najczęściej tak właśnie jest – to wrażliwość skóry jest gwarantowana.

 

Źródło problemu

Pogorszenie stanu cery najczęściej powodują:

kosmetyki – głównie mydła, maseczki i perfumy. Przyczyną podrażnień po zastosowaniu nawet delikatnego mydła może być jego niewłaściwe pH. Gdy jest ono zbyt wysokie (zasadowe), niszczy ochronny płaszcz lipidowy i powoduje nadmierną utratę wody. Negatywną odpowiedź skóry powodują niezwykle często substancje eteryczne (są przyczyną problemów częściej niż konserwanty, czy składniki bazowe). Potencjalne zagrożenie stanowią również kosmetyki zawierające alkohol, który działa wysuszająco.

czynniki chemiczne – od pikantnych potraw, alkoholu i dymu tytoniowego poprzez środki konserwujące żywność aż do spalin samochodów.

czynniki fizyczne – suche, zimne lub gorące powietrze, chlor zawarty w wodzie, zbyt duża ilość promieniowania UV, silny wiatr.

inne – stres, skłonności genetyczne, niewłaściwe nawyki żywieniowe (picie mocnej kawy czy herbaty) oraz korzystanie z solarium i sauny.

 

Pielęgnacja

W przypadku nawracających problemów pierwszy etap powinna stanowić wizyta u specjalisty. Jednak już we własnym zakresie możemy poczynić pewne kroki, które przede wszystkim pozwolą na określenie, jakie czynniki powodują wystąpienie nieprawidłowej reakcji. Zalecane jest traktowanie przez pewien czas skóry wrażliwej tak jak alergicznej, a więc odstawienie na minimum dwa tygodnie wszystkich kosmetyków, które były dotąd używane (również tych, co do których mamy pewność, że nie wywołują podrażnień); np. perfum, dezodorantów, antyperspirantów, leków z grupy OTC stosowanych na skórę. Pomoże to na dokładne zidentyfikowanie substancji, powodujących ewentualne podrażnienia. W codziennej trosce o stan skóry wrażliwej należy stosować preparaty przeznaczone specjalnie dla niej. Mają one niższe pH, zawierają mniej barwników oraz substancji zapachowych. Do higieny skóry twarzy można stosować delikatne mleczka i śmietanki. Działają one pielęgnacyjnie, łagodzą również powstałe wcześniej podrażnienia. Dzięki swojej nieco tłustszej konsystencji pomagają w odbudowaniu płaszcza hydrolipidowego oraz chronią podczas jesiennej i zimowej pogody przed wysuszającym działaniem wiatru i mrozu.

Dużą popularnością cieszą się specyfiki najnowszej generacji – dermokosmetyki. Są to preparaty, w których stężenie aktywnych biologicznych składników jest wyższe niż w przypadku tradycyjnych produktów. Sprawdzają się tym samym w przypadku zaawansowanych problemów z cerą, a także w ramach profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Zawierają m.in. antyoksydanty, substancje o działaniu przeciwzapalnym i eliminującym przebarwienia, witaminy i minerały wzmacniające naturalną barierę skóry, a także lipidy wpływające korzystnie na odbudowę naskórka. Są na ogół pozbawione środków konserwujących. Nie posiadają również barwników ani substancji zapachowych. Stosowanie dermokosmetyków jest szczególnie zalecane w przypadku problemów z cerą (np. przy nasilonym trądziku czy reakcjach alergicznych). Główną ich zaletą jest hipoalergiczność – raczej nie wywołują podrażnień i odczynów alergicznych, a więc mogą być stosowane przez osoby o bardzo wrażliwej skórze. Oprócz związków pielęgnujących – nawilżających, natłuszczających – zawierają również substancje odżywcze, lipidy odbudowujące zniszczony płaszcz ochronny. Ich skład jest oczywiście odpowiednio skomponowany w zależności od problemu, który należy rozwiązać.

Niewątpliwie ogromny wpływ na stan cery mają nawyki dnia codziennego. Skóra stanowi odzwierciedlenie ogólnej kondycji organizmu i stopnia zmęczenia. Nic nie zregeneruje jej lepiej niż odpowiednio długi sen. W ramach oczyszczenia organizmu z toksyn zaleca się także picie 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie oraz zachowanie aktywności fizycznej, która zapewnia skórze optymalne ukrwienie, a tym samym odżywienie.

Skórę wrażliwą powinno się objąć szczególnie troskliwą opieką. Każdą decyzję związaną z jej pielęgnacją trzeba przemyśleć. Podejmowane pochopnie kroki, stosowanie nowych kosmetyków pod wpływem impulsu, mogą zakończyć się poważnymi podrażnieniami, a niekiedy zmusić do wizyty u dermatologa. Takim sytuacjom najlepiej zapobiegać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *