(Nie)Zwykłe mycie twarzy

Lepiej nie myć rano twarzy, zwłaszcza jeśli zmagamy się z podrażnioną i suchą skórą – takich rad udzielają „ekspertki” w mediach społecznościowych. Co na to dermatolodzy?

 

Zwolennicy tej szkoły argumentują, że zmywanie ważnej warstwy lipidowej znajdującej się na skórze powoduje, że staje się ona podatna na ataki środowiska. Eksperci odradzają stosowanie takich praktyk. Według nich mycie twarzy (przy każdego typu cerze) to pierwszy krok do prawidłowej pielęgnacji skóry. To kluczowy aspekt utrzymania zdrowia skóry – ważniejszy niż wybór najlepszego kremu – podkreślają. Mycie twarzy pomaga usunąć brud, łój i zanieczyszczenia środowiska, także te, które gromadzą się na twarzy w ciągu nocy.

 

Dla większości z nas idealna częstość mycia twarzy to dwa razy dziennie. Najlepiej zrobić to raz rano i raz przed snem. Niezależnie od rodzaju skóry dermatolodzy na ogół nie zalecają mycia więcej niż dwa razy w ciągu 24 godzin. To rzeczywiście może usuwać naturalną warstwę ochronną ze skóry i powodować podrażnienia. Od tej zasady są wyjątki. Na przykład jeśli ćwiczysz w południe lub wykonujesz inną czynność, która powoduje, że dużo się pocisz, możesz umyć twarz w ciągu dnia. Jeśli nie przestrzegamy rutyny mycia twarzy, może to prowadzić do pojawienia się wyprysków i innych problemów skórnych.

 

Ważne jest dokładne oczyszczenie twarzy wieczorem, ponieważ makijaż, smog i pot mogą zalegać na skórze. A jeśli pozwolisz, aby się nawarstwiły, może to spowodować rozszerzenie porów, wypryski i matowość skóry. Pory są też bardziej podatne na zatykanie, co prowadzi do trądziku. Poza tym niemycie twarzy sprawia, że skóra starzeje się szybciej.

 

Zanieczyszczenia i wolne rodniki, które gromadzą się na skórze, mogą uszkodzić włókna kolagenu i elastyny, co prowadzi do przedwczesnego starzenia się. Wolne rodniki i zanieczyszczenia to substancje przenoszone w powietrzu (np. smog, dym, kurz, a nawet cząsteczki pochodzące z domowych środków czyszczących). Te maleńkie cząsteczki mogą wylądować na twarzy także w nocy. Dlatego niezależnie od tego, czy stosujesz pielęgnację skóry po trzydziestce, czy też pielęgnujesz starzejącą się skórę, mycie twarzy – również rano – jest bardzo ważne. Nałożone na nieumytą twarz produkty do pielęgnacji skóry mogą nie działać. Serum, środki nawilżające i inne kremy łatwiej przenikają przez czystą skórę. Kiedy na twarzy gromadzi się osad powstały w wyniku niemycia, te produkty po prostu pozostaną na twarzy, zamiast się wchłonąć. Wysychając na skórze, pogłębiają zanieczyszczenia i wysuszają skórę.

 

Inną kwestią jest to, czym myć twarz. Jeśli nie mamy skóry łojotokowej, może się okazać, że wystarczy nam do porannego mycia tylko woda. Wieczorem oczyszczanie powinno jednak obejmować produkty pielęgnacyjne dopasowane do naszej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *