Świecowanie uszu

Zewnętrzne przewody słuchowe regularnie wypełniają się woszczyną. Systematycznie też odbywa się mechanizm samooczyszczenia ucha. Czasami jednak dochodzi do zaburzeń tego procesu.

Woskowina jest naturalną wydzieliną uszną. Chroni skórę w przewodzie słuchowym i błonę bębenkową. To mieszanka wydzieliny gruczołów łojowych i woskowinowych, fragmentów złuszczonego naskórka wyściełającego przewód słuchowy. Woskowina zapewnia odpowiednią wilgotność i natłuszczenie. Wydzielana jest tylko w części zewnętrznej ucha. Z czasem zbija się w grudki, oblepia wszelkie zanieczyszczenia i martwe komórki skóry, po czym wysycha i wydostaje się na zewnątrz.

Gdy woskowina jest zagęszczona oraz zalega w przewodzie słuchowym, tworzy się tzw. czop (korek) woskowinowy i następuje jego zatkanie. Skutkuje to uczuciem ucisku, „zatkania” ucha, czasami szumami usznymi i niedosłuchem. Gdy woskowina utkwi w okolicy błony bębenkowej może pojawić się ból ucha i zawroty głowy. Zaleganie korka woskowinowego jest niebezpieczne, gdyż może być przyczyną stanów zapalnych przewodu słuchowego! Przyczynami problemów z woskowiną są głównie zbyt wąskie przewody słuchowe lub nadmierne wytwarzanie woskowiny m.in. wskutek mechanicznego drażnienia skóry przewodu słuchowego, stosowania patyczków higienicznych do uszu, noszenia aparatów słuchowych przez większość dnia, przebywania w zanieczyszczonym, zapylonym środowisku, wystawianie ucha na duże zmiany ciśnienia atmosferycznego lub długie kąpiele (dzieje się tak ze względu na pęcznienie woskowiny pod wpływem wody). Nadmiar woskowiny należy usunąć. Dobrym sposobem jest konchowanie (świecowanie) uszu.

Konchowanie uszu to zabieg, którego celem jest przede wszystkim usunięcie zalegającej w uszach woskowiny w wyniku wytworzenia podciśnienia. Ułatwia to oddychanie przez nos, ponieważ w czasie świecowania zostaje uregulowane ciśnienie w uchu środkowym i w zatokach. Zabieg udrażnia kanał słuchowy zewnętrzny, a pochodzące z miodu i olejków eterycznych substancje działają leczniczo. Wskazaniem do świecowania uszu jest nie tylko nadmiar woskowiny w uszach, także bóle uszu i głowy, lekkie zapalenie ucha środkowego, w ostrym i przewlekłym katarze, zaburzeniach węchu, zapaleniu migdałków, podrażnieniu i symptomach stresowych będących konsekwencją zaburzeń wegetatywnych, przy słabym ukrwieniu ucha czy w przypadku niedosłyszenia. Poprawa samopoczucia odczuwana jest od razu po zabiegu. Świece do uszu zapewniają:

  • lokalne i odruchowe uaktywnienie układu metabolicznego i limfatycznego ucha,
  • stymulację strumienia energetycznego,
  • wzmocnienie systemu immunologicznego organizmu.

Zabieg polega na włożeniu do uszu specjalnej, przeznaczonej tylko do tego celu, świecy i zapaleniu jej. Świeca ma postać cienkiej rurki z włókna lnianego, wosku pszczelego i ekstraktu miodowego. Zabieg jest przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów, co zapobiega ryzyku poparzenia lub uszkodzenia błony bębenkowej. Świecowanie uszu nie jest przeznaczone dla dzieci i osób dorosłych cierpiących na nadpobudliwość ruchową, ponieważ w trakcie zabiegu należy nieruchomo leżeć. Nie może być wykonywane u osób używających aparatów słuchowych lub implantów. Przeciwwskazaniem jest także ostry stan zapalny ucha, uczulenie na produkty pszczele, uszkodzona błona bębenkowa, choroba zakaźna oraz uraz głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *