Atrofia pochwy podczas menopauzy

Suchość pochwy (atrofia), to jeden z objawów menopauzy. Jeśli występuje z dużym nasileniem, może być bardzo dotkliwy. Jak złagodzić objawy?

Po okresie menopauzy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian i procesów związanych z niedoborem estrogenów, m.in. zmiany zanikowe w drogach moczowo-płciowych określane przez lekarzy jako menopauzalny zespół moczowo-płciowy. Obejmują one bowiem nie tylko pochwę. Niski poziom estrogenu w organizmie może prowadzić do osłabienia tkanek otaczających szyjkę pęcherza i ujście cewki moczowej. Zmiany powstające wskutek obniżenia poziomu estrogenów obejmują:

  • ścieńczenie błony śluzowej pochwy i utratę jej funkcji ochronnej,
  • utratę elastyczności i napięcia ścian pochwy,
  • zmniejszenie aktywności gruczołów produkujących wydzielinę pochwową.

Zmniejszenie ilości komórek produkujących glikogen, niezbędny do wzrostu pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus, przyczynia się do zaburzenia równowagi składu mikrobiomu pochwy i wzrostu pH, czego konsekwencją są infekcje dróg moczowo-płciowych.

Objawy

Najczęściej kobiety odczuwają:

  • suchość pochwy,
  • pieczenie i świąd sromu lub pochwy,
  • podrażnienia,
  • bolesne współżycie (dyspareunia),
  • ból przy oddawaniu moczu.
  • zwiększone parcie na mocz, częstomocz,
  • nietrzymanie moczu,
  • nawracające infekcje dróg moczowych.

W łagodzeniu objawów stosowane są przede wszystkim środki nawilżające i lubrykanty.

Lubrykanty i środki nawilżające

Są to preparaty oparte na bazie wody lub silikonu, przeznaczone do łagodzenia dolegliwości o łagodnym nasileniu. Są one wchłaniane przez skórę, przylegają do wyściółki pochwy, naśladując naturalną wydzielinę. Regularne ich stosowanie (>2 × w tygodniu) zapewnia zmniejszenie dolegliwości związanych z suchością pochwy i bolesnym współżyciem. Pozwala również obniżyć pH pochwy, co zapobiega infekcjom. Specyfik musi być dobrany indywidualnie, powinien mieć odpowiednią osmolalność i pH. Korzystne efekty przynoszą również preparaty z kwasem hialuronowym, który jest głównym elementem struktury tkanki łącznej.

Czopki dopochwowe z probiotykiem

Wytwarzają żywe kultury dla pałeczek kwasu mlekowego obecnych wewnątrz pochwy i zabezpieczają ich optymalne rozmnażanie. Naturalne kultury mlekowe chronią przed szkodliwymi bakteriami i infekcjami, zapobiegają rozmnażaniu drobnoustrojów gnilnych i wywołujących pleśnie, w tym drożdży Candida albicans. Często skład czopków dopochwowych wzbogacony jest wyciągami roślinnymi, np. z szałwii, która działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, dezynfekcyjnie i nawilżająco.

Zaleca się stosowanie czopków dopochwowych z probiotykiem przez dłuższy okres w ramach pielęgnacji środowiska pochwy. Najkorzystniejsze jest używanie ich w okresie laktacji i menopauzy, w trakcie i po antybiotykoterapii, w czasie karmienia piersią, w trakcie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych i wkładek dopochwowych, w przypadku pojawienia się upławów po wizycie na basenie, kąpielisku lub po stosunku płciowym. Pomocniczo: w leczeniu upławów w przebiegu zakażeń grzybiczych i bakteryjnych. Przy poważniejszych bakteryjnych lub grzybiczych infekcjach konieczne jest specjalistyczne badanie oraz ukierunkowane leczenie u ginekologa. Dopiero po tym leczeniu należy natychmiast zastosować probiotyki dopochwowe, aby zapewnić chemiczną i biologiczną równowagę pochwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *