W jaki sposób możemy chronić się przed ukąszeniami owadów? Szczególnie w okresie letnim oraz w czasie wyjazdów warto zaopatrzyć się w preparaty odstraszające insekty.
Zawierają one w swoim składzie substancje odstraszające, tzw. repelenty. Najpopularniejsze oraz najskuteczniejsze środki w tej kategorii zawierają DEET (w różnym stężeniu), który można stosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci, jeśli stosuje się go zgodnie ze wskazaniami na etykiecie.
Środki na owady
Produkty przeciw owadom działają na różne sposoby: odstraszają je, chronią skórę przed ukąszeniami oraz łagodzą skutki ukąszenia. Podstawą walki z owadami są środki do stosowania zewnętrznego. Dostępne są w wielu postaciach: aerozole, spraye do pryskania na ubranie lub bezpośrednio na skórę, kremy oraz suplementy diety, które stosuje się w okresie wzmożonej aktywności komarów, kleszczy czy meszek. Spraye, aerozole czy kremy nanosi się na części ciała, które są najbardziej narażone na ukąszenia owadów, z pominięciem okolic oczu i dłoni (po aplikacji należy dokładnie umyć ręce). Część z preparatów odstraszających zawiera w swoim składzie substancje naturalne, które wspomagają funkcje ochronne skóry i intensywnie nawilżają naskórek. Dla dzieci warto wybrać preparaty zawierające naturalne olejki roślinne o właściwościach odstraszających komary, kleszcze czy meszki. Głównie są wskazane dla dzieci powyżej 3. r.ż. Dla najmłodszych przeznaczone są opaski na rękę i plastry nasączone olejkami. Plaster nakleja się na ubranie dziecka, dzięki temu sam preparat nie ma styczności z delikatną skórą, a chroni go przed ukąszeniami.
Najważniejszym elementem preparatu są składniki aktywne, które działają na owady odstraszająco, a także chronią przed atakiem. Zawarta w nich substancja nie powinna podrażniać skóry. Dużym zainteresowaniem cieszą się środki, które w swoim składzie mają ester etylowy kwasu butyloacetyloaminopropionowego. Wyjątkowo skuteczny w walce z owadami (komary, kleszcze, meszki) jest DEET ((N,N-dietylo-3-metylbenzamid). Substancja DEET blokuje receptory insektów i pajęczaków zniechęcając je do lądowania na powierzchni skóry. Skutecznie działa przez kilka godzin (w zależności od stężenia). Słabsze preparaty zawierające 9,5% DEET można stosować od 2. roku życia, a najmocniejsze, 50% DEET od 18. roku życia. Wymagają one regularnego i powtarzanego stosowania. Nie mogą być aplikowane na twarz i dłonie oraz na skaleczoną i uszkodzoną skórę. Szczególną ostrożność należy zachować stosując środki odstraszające kleszcze u małych dzieci. Po powrocie ze spaceru miejsca, na których użyto DEET powinno się dokładnie umyć.
Naturalne sposoby na komary…
Komary unikają roślin, które dzięki olejkom eterycznym wytwarzają charakterystyczne zapachy. Należą do nich: kocimiętka, bodziszek cuchnący, plektrantus koleusowaty, mirt oraz bardziej popularne – bazylia, pelargonia, liść mięty oraz liść pomidora. Na komary odstraszająco działają również zapachy niektórych olejków eterycznych np. migdałowego, sosnowego, eukaliptusowego, waniliowego, anyżowego, cytrynowego. Można nimi smarować skórę (po zmieszaniu z olejem bazowym) lub przygotować domowy spray. Podobne działanie ma terpentyna, ocet lub cebula. Pokrojona w krążki cebula, umieszczona na okiennym parapecie wytwarza intensywny zapach, który jest nieprzyjemny dla tych owadów.
Zioła odstraszające kleszcze
Rośliny, które wytwarzają substancje trujące i odstraszające kleszcze to: chrzan, wrotycz, czystek, kocimiętka, klematis, cebula, tatarak, czosnek niedźwiedzi, czeremcha oraz piołun. Warto je zasadzić w miejscach w ogrodzie, w których spędzamy czas wolny. Innymi sprawdzonymi ziołami, które skutecznie odstraszają kleszcze są:
- lawenda (świeża oraz suszona) – zapach jest nieprzyjemny zarówno dla kleszczy, jak i moli, pcheł i muszek,
- mięta pieprzowa – świeży i orzeźwiający zapach działa odstraszająco,
- szałwia – jej gorzkawego smaku nie lubią kleszcze,
- rozmaryn,
- tymianek – orzeźwiający zapach odstrasza pajęczaki,
- melisa lekarska – wydziela zapach zbliżony do aromatu cytryny, który jest nieprzyjemny dla kleszczy.