Dbajmy o higienę uszy

Odpowiednia higiena uszu pozwala uchronić narząd słuchu przed niebezpiecznymi infekcjami i uszkodzeniami.

 

Dla higieny uszu istotne jest to, by nie zakłócać naturalnego mechanizmu samooczyszczania ucha, stosując np. patyczki higieniczne czy inne przedmioty, co może grozić zranieniem delikatnej skóry przewodu słuchowego. Do tego celu służą specjalne preparaty, które są bezpieczne dla zdrowia i przeznaczone dla osób z wszelkiego rodzaju dolegliwościami słuchu. Należą do nich roztwory rozpuszczające woskowinę uszną, krople, spraye, które umożliwiają oczyszczenie ich z zalegającej woskowiny.

 

Gdy woskowiny jest za dużo…

Woskowina uszna to woskowata wydzielina, która przybiera kolor od miodowego do ciemnobrązowego. Produkują ją gruczoły woskowinowe, umiejscowione w okolicach małżowiny usznej. Woskowina spełnia bardzo ważne funkcje w sferze kanału słuchowego zewnętrznego. Jej główne zadania to osłona, oczyszczanie i nawilżanie uszu. Woskowina uszna gromadzi się przez długi czas. Objawy nie pojawiają się dopóki wydzielina nie zamknie światła przewodu. Jeżeli tak się stanie, to oznacza, że doszło do wytworzenia się tzw. czopu (korka) woskowinowego. Objawy zamknięcie światła przewodu słuchowego mogą być różne: m.in. szum w uszach, uczucie ucisku, a nawet niedosłuch, pojawia się wrażenie „zatkania” ucha. Jeśli woskowina zalega w okolicach błony bębenkowej mogą wystąpić zawroty głowy i ból ucha, a także stan zapalny przewodu słuchowego. Przyczyny problemów z woskowiną stanowią zbyt wąskie przewody słuchowe lub nadmierne wytwarzanie tej żółto-brązowej wydzieliny, często spowodowane mechanicznym drażnieniem skóry przewodu słuchowego, stosowaniem patyczków higienicznych do uszu, noszeniem aparatów słuchowych lub słuchawek przez większość dnia. Do zbyt obfitego wydzielania woskowiny może przyczyniać się także przebywanie w zanieczyszczonym, zapylonym środowisku, ponieważ gruczoły przewodu słuchowego nasilają wtedy swoją aktywność.

 

Usuwanie woskowiny

Jeśli woskowina wydziela się w nadmiarze, jest gęsta i twarda, do jej rozpuszczenia można zastosować specjalne krople lub spraye do uszu. Preparaty te zawierają składniki rozmiękczające, co ułatwia wypłukanie i usunięcie wydzieliny. Niektóre dodatkowo zawierają substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Przeznaczony są dla osób w każdym wieku, szczególnie dla ludzi starszych, u których powstaje tzw. sucha woszczyna. Nadają się dla osób używających aparatów słuchowych, pracujących w środowiskach o dużym zapyleniu, wystawionych na zmiany ciśnienia atmosferycznego (nurków, taterników, osób, które pracują na pokładzie samolotu lub nim podróżują). Spray do uszu w celach profilaktycznych i higienicznych powinien być stosowany raz lub dwa razy w tygodniu. W przypadku dolegliwości związanych z zaleganiem w przewodzie słuchowym woskowiny należy stosować spray do uszu 3 do 5 razy dziennie. Końcówkę aplikatora umieszcza się w uchu i wprowadza niewielką ilość preparatu, który rozpuszcza woskowinę. Wypływającą z ucha płynną substancję można wytrzeć chusteczką lub kawałkiem gazy. Jeżeli krople lub spraye do uszu nie pomagają usunąć czopa woskowinowego, należy zgłosić się do lekarza laryngologa.

 

Uwaga! Patyczki nie nadają się do czyszczenia uszu, ponieważ przewód słuchowy ma ok.2,5 cm, a patyczek 5 cm. Czyszcząc ucho można bardzo łatwo je uszkodzić. Może dojść też do skaleczenia skóry, a nawet uszkodzenia błony bębenkowej. Poza tym przewód słuchowy jest zbudowany jak klepsydra i zwęża się w głębi. Patyczek może przepchać nagromadzoną w nadmiarze woskowinę za to przewężenie i doprowadzić do uszkodzenia bębenka. Na dodatek drażnienie ucha patyczkiem wzmaga produkcję woskowiny, a uporczywe jej usuwanie powoduje swędzenie, wysychanie i łuszczenie się skóry w przewodzie słuchowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *