Jeżyny – skarbnica zdrowia

Mniej popularne od malin, jeżyny stanowią równie smaczną i zdrową przekąskę. Jeżyny mają dużo potrzebnych organizmowi składników, a przy tym nie są kaloryczne.

 

Jeżyny to cała rodzina roślin, do której należą m.in. maliny. Inne, mało popularne nazwy jeżyny to ożyna i ostrężyna. Choć na świecie występuje jej kilkadziesiąt podgatunków, to dzięki charakterystycznemu wyglądowi owoców i całej rośliny trudno pomylić ją z jakąkolwiek inną. Niewielkie owoce składają się z połączonych ze sobą drobnych kulek. W dojrzałym stadium mają kolor ciemnogranatowy bądź czarny. Ich smak jest słodki, pełen aromatu i lekko kwaskowy.

 

Cenne mikroelementy

Jeżynę wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu przeziębień. Warto spożywać ją także ze względu na działanie antynowotworowe oraz regulujące poziom cukru w krwi. Owoc ten powinien stanowić codzienny element diety osób dbających o zdrową sylwetkę ze względu na dużą zawartość błonnika i niską kaloryczność.

Zarówno świeże owoce, jak i suszone liście jeżyn stanowią cenne źródło potasu, który jest elementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania serca i całego układu krwionośnego. Ponadto potas reguluje pracę wszystkich mięśni oraz utrzymuje właściwe ciśnienia krwi.

Świeże jeżyny warto spożywać ze względu na dużą zawartość wapnia oraz fosforu, które stanowią budulec kości oraz zębów. Pierwiastki te uczestniczą także w procesie wytwarzania energii w organizmie, a także wspomagają przewodzenie impulsów, tym samym wspierając pracę całego układu nerwowego.

 

Bomba witaminowa

Owoce jeżyny są prawdziwą bombą witaminową. Mają sporo witaminy C, która nie tylko wzmacnia odporność organizmu, ale także pobudza produkcję białych krwinek i chroni przed ryzykiem zachorowania na miażdżycę. Poprawia też wchłanianie żelaza, który znajduje się w jeżynach. Oprócz tego mają witaminy z grupy B (B6, tiaminę, ryboflawinę i kwas foliowy) oraz witaminy E, A i K.

Dzięki dużej zawartości polifenoli, czyli naturalnie występujących antyoksydantów, spożywanie świeżych owoców jeżyny wykazuje bardzo pozytywny wpływ na hamowanie rozwoju wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki przyspieszają proces starzenia się komórek, przyczyniają się do uszkodzenia naczyń krwionośnych, jak również powodują wzrost poziomu szkodliwego cholesterolu w krwi. Konsekwencjami zbyt dużego natężenia wolnych rodników, mogą być: zły stan skóry, miażdżyca, choroba Alzheimera, udar mózgu, a także choroba nowotworowa.

 

Remedium na dolegliwości kobiece

Świeże owoce jeżyny są bogate w tak zwane fitoestrogeny, czyli występujące naturalnie estrogeny pochodzenia roślinnego. Mając to na uwadze, warto sięgnąć po jeżyny w formie przekąski zwłaszcza w przypadku bolesnych miesiączek, a także przy powodujących dyskomfort skutkach menopauzy. Picie naparów z liści rośliny pomoże złagodzić napięcie mięśniowe, a także uchroni przed nieprzyjemnymi uderzeniami gorąca w okresie przekwitania kobiet.

 

Kaloryczność

Nie powinniśmy się przejmować kaloriami. 100 gramów jeżyn to tylko 43 kilokalorie. Co więcej, jeżyny mają dużo błonnika, co oznacza, że wpływają dobrze na trawienie i zapewniają uczucie sytości na dłuższy czas. Owoce jeżyn to także niski indeks glikemiczny – jedynie 25, nie powinni ich się zatem bać cukrzycy. Wręcz przeciwnie, bo te owoce pomagają w utrzymaniu równowagi węglowodanowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *