Kasztanowiec zwyczajny

Zainteresowanie leczniczymi właściwościami kasztanowca, związanymi z tak powszechnym i dokuczliwym schorzeniem, jakim jest żylakowatość, sprawiły, że wiele firm podjęło prace nad preparatami na bazie kasztanowca.

 

Kasztanowiec zwyczajny (łac. Aesculus hippocastanum) jest drzewem należącym do rodziny kasztanowcowatych, pochodzącym z Półwyspu Bałkańskiego. W lecznictwie stosuje się owoce, nasiona kasztanowca, a także korę, liście oraz kwiaty. Z surowców zielarskich pochodzących od kasztanowca izoluje się substancje czynne: escynę z nasion oraz eskulinę z kory.

 

Escyna wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Badania kliniczne przeprowadzone z udziałem pacjentów cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną lub żylakowatość wykazały redukcję obrzęku spowodowaną zmniejszeniem przepuszczalności włośniczek. Escyna hamuje hialuranidazę, enzym rozkładający kwas hialuronowy, będący głównym składnikiem śródbłonka naczyń. Ze świeżych niedojrzałych owoców produkowany jest wyciąg, stosowany w leczeniu zakrzepów i zastojów żylnych.

 

Kora kasztanowca zawiera głównie kumaryny: eskulinę, eskuletynę, fraksynę, skopoletynę, a także garbniki, saponiny i flawonoidy. Garbniki działają ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie oraz przeciwbakteryjnie. Działanie to jest synergistyczne z eskuliną, również pochodzącą z kasztanowca.

 

Kwiaty i liście kasztanowca zawierają flawonoidy, kumaryny, fenolokwasy, leukocyjanidyny, garbniki, saponiny, adenozynę, adeninę i gwaninę. Wyciągi zawierające escynę, flawonoidy i kumaryny działają uszczelniająco na ściany naczyń włosowatych. Stosowane są w stanach zapalnych żył podudzi i w hemoroidach.

Eskulina i flawonoidy zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych, natomiast escyna i eskulina działają przeciwzapalnie i zapobiegają zastojom żylnym.

 

Badania naukowe wykazały, że frakcje saponin, pochodzące z nasion kasztanowca, hamują aktywność syntetazy prostaglandyn. Badania farmakologiczne ekstraktu z nasion kasztanowca, przeprowadzone na ludziach, wykazały, że działanie przeciwobrzękowe spowodowane jest zmniejszeniem przepuszczalności włośniczek. Przeprowadzono również szereg badań klinicznych mających na celu potwierdzenie skuteczności leczenia ekstraktami z nasion kasztanowca pacjentów cierpiących na niewydolność żylną lub żylakowatość. Badania te wykazały, iż w porównaniu z placebo znacznie zmniejszyły się obrzęki, stan zapalny, uczucie ciężaru w nogach i zmęczenie nóg. Badania farmakologiczne wykazały, że stosowanie w przypadku krwiaków dwuprocentowego żelu zawierającego escynę zmniejszało wrażliwość na ucisk.

 

W lecznictwie stosuje się wiele preparatów zawierających wyciągi z kory kasztanowca, z jego nasion, wyizolowaną escynę bądź eskulinę, a także surowce zielarskie: liście, kwiaty, korę i nasiona kasztanowca. Preparaty te mają różne postacie. Doustnie stosuje się tabletki, kapsułki, płyny, zewnętrznie – maści, kremy, żele, a doodbytniczo – czopki. Preparaty z kasztanowca mają zastosowanie w leczeniu schorzeń żył kończyn dolnych, żylaków odbytu, zapalenia żył, zespołu pozakrzepowego, w zwalczaniu przewlekłej niewydolności żylnej, a także niewydolności żylno-limfatycznej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *