Ukojenie z melisą

Melisa lekarska to jedno z najbardziej znanych ziół. Powszechnie pije się ją przy problemach ze snem albo na uspokojenie. Jednak to nie jedyne lecznicze działanie melisy.

 

Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis) znana jest głównie ze swoich uspokajających właściwości. Może jednak wpływać korzystnie na procesy trawienne, łagodzić mdłości podczas ciąży czy być stosowana jako składnik płukanki do przetłuszczających się włosów. Melisa zawiera w sobie wiele substancji korzystnych dla naszego zdrowia. Znajdziemy w niej witaminy B1, B2, C, kumaryny, enzymy oraz cukry. Obecne są w niej także cytral i cytrynelol, które odpowiadają za charakterystyczny cytrynowy zapach olejku melisowego. Stąd melisa nazywana jest również cytrynowym zielem. Zawarty w niej olejek eteryczny ukoi nerwy i rozluźni mięśnie. Wykazuje też szereg innych właściwości prozdrowotnych.

 

Jej „zdrowotność” – melisa

Melisa dostępna jest w różnych produktach aptecznych, a także sklepach zielarskich. Można ją kupić w formie herbaty do zaparzania, tabletek czy kapsułek.

Działa uspokajająco – ułatwia zasypianie, łagodzi nerwy, uspokaja, redukuje stres, a także leczy stany lękowe. Związki zawarte w liściach melisy zbawiennie wpływają na nerwicę serca oraz migrenowe bóle głowy. Regularne picie naparów spowoduje, że zasypianie będzie łatwiejsze, a sen spokojniejszy i dłuższy.

Działa rozkurczowo i rozluźniająco – rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dlatego też zalecana jest przy łagodzeniu problemów ze wzdęciami. Przynosi także ulgę przy bólach brzucha oraz łagodzi bóle miesiączkowe. Sprawdzi się również przy skąpym miesiączkowaniu lub jego zmiennym nasileniu.

Działa antyoksydacyjnie – obecne w melisie związki fenolowe obniżają ryzyko rozwoju chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca czy schorzenia neurologiczne.

Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo – można pić melisę wspomagająco w stanach obniżonej odporności oraz w trakcie infekcji bakteryjnych i wirusowych, oddziałuje m.in. na wirus opryszczki. Napar może także posłużyć jako płukanka do ust, gdyż znakomicie zabija bakterie, neutralizując tym samym przykry zapach z ust.

Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i żółci – tym samym ułatwia trawienie; po spożyciu tłustych i ciężkostrawnych posiłków takich jak bigos, grochówka czy dania z fasoli warto wypić filiżankę herbatki z melisy.

Wzmacnia serce i układ krążenia, powodując łagodne rozszerzanie się naczyń krwionośnych, obniżając ciśnienie krwi.

Wspomaga pracę mózgu – zawiera eugenol, który niszczy wolne rodniki atakujące komórki mózgowe, chroni mózg przed uszkodzeniami, a tym samym wspomaga pamięć, poprawia funkcje poznawcze, jak rozpoznawanie, rozwiązywanie problemów, ułatwia myślenie, koncentrację oraz zapewnia spokój umysłowy. Regularne picie melisy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne.

Wspomaga walkę z nadczynnością tarczycy – melisa dezaktywizuje działanie receptora immunoglobuliny, zapobiegając i eliminując nadczynność tarczycy.

 

Melisa polecana jest kobietom w ciąży przy porannych mdłościach i wymiotach oraz jako środek pobudzający wydzielanie mleka dla kobiet karmiących. Nie powinna być pita w dużych ilościach zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży ze względu na swoje właściwości uspokajające, które mogą zahamować skurcze porodowe. Przeciwwskazaniem do picia melisy jest alergia ciężarnej na któryś ze składników zioła. Melisa jest bezpieczna także dla dzieci – dostępne są herbatki uspokajające dla dzieci, które w swoim składzie zawierają właśnie melisę. Melisa niweluje kolki, działa rozkurczowo i łagodzi bóle brzucha. Wycisza, gdy dziecko jest nadpobudliwe lub miewa problemy z koncentracją.

 

Zastosowanie w kosmetyce

Napar z melisy dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym polecany jest dla osób ze skórą łojotokową i skłonną do wyprysków. Przygotowany na jej bazie tonik działa na skórę kojąco, reguluje pracę gruczołów łojotokowych oraz łagodzi zmiany zapalne.

Na bazie melisy można przygotować także płukankę do włosów. Polecana jest szczególnie dla osób z włosami przetłuszczającymi się. Wspomoże również walkę z łupieżem. Zioło to można także wykorzystać w aromaterapii – dzięki olejkowi można przygotować kojącą kąpiel.

 

Melisa lekarska jest bezpieczną rośliną leczniczą, a niepożądane efekty uboczne obserwowane są bardzo rzadko. Trudno ją przedawkować, ale niektórzy wykazują duża podatność na jej działanie, co objawia się sennością i osłabieniem koncentracji. Można stosować ją regularnie, należy jednak obserwować, jak wpływa na nasz organizm. Możliwe jest uczulenie na składniki melisy lekarskiej. Reakcje alergiczne częściej jednak występują podczas zewnętrznego stosowania. W przypadku jej wystąpienia wystarczy odstawić melisę. Zioło to nie jest polecane osobom cierpiącym na wrzody żołądka oraz marskość wątroby. Zawarty w melisie olejek eteryczny może wzmocnić objawy.

Źródło: zdrowyzielnik

1 komentarz do “Ukojenie z melisą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *