Z zapaleniem gardła nie ma żartów. Mikroorganizmy najłatwiej przedostają się do błon śluzowych gardła i nosa, gdy jesteśmy osłabieni.
Ostry ból gardła u osób dorosłych najczęściej spowodowany jest działaniem różnego rodzaju wirusów, które wywołują stan zapalny gardła. Szacuje się, że infekcje wirusowe stanowią od 70 do 90% wszystkich zakażeń gardła, dlatego są tak częste.
Objawy
Objawy wirusowego zapalenia gardła zazwyczaj są dość typowe, więc trudno je pomylić z innymi schorzeniami. Zapalenie gardła o podłożu wirusowym najczęściej objawia się dolegliwościami bólowymi oraz dyskomfortem w obrębie gardła. Może się też pojawić drapanie w gardle, chrypka, problemy z mówieniem, a nawet trudności w jedzeniu pokarmów, a także piciu. Powodem tego jest dodatkowe podrażnianie już obolałego gardła. Podczas infekcji może się pojawić także wiele objawów dodatkowych, m.in. kaszel, katar, podwyższona temperatura ciała lub stan podgorączkowy, a nawet bóle głowy. W łagodzeniu dolegliwości istotne jest odpowiednie nawodnienie, ponieważ ból gardła powoduje trudności w przyjmowaniu płynów i pokarmów.
Zapalenie wirusowe a zapalenie bakteryjne
Zapalenie gardła może być spowodowane działaniem bardzo zróżnicowanych patogenów chorobotwórczych, wśród których wskazuje się zarówno wirusy, jak i bakterie. Najczęściej o zakażeniu spowodowanym przez wirusy świadczy stan podgorączkowy, kaszel oraz katar. W przypadku infekcji bakteriami pojawia się wyższa gorączka, powyżej 38°C, obrzęk i nalot na gardle, powiększenie się węzłów chłonnych. Zakażenia bakteryjne częściej występują u dzieci niż u dorosłych
Leczenie
Wirusowe zapalenie gardła leczy się objawowo. W celu zmniejszenia dolegliwości bólowych najczęściej stosowane są różne środki o działaniu miejscowym, np. tabletki do ssania na ból gardła, a także specjalne aerozole lub płyny przeznaczone do płukania gardła. Preparaty w formie doustnego sprayu są bardzo wygodne; umożliwiają łatwą i równomierną aplikację na błonę śluzową. Ich działanie polega na tworzeniu na błonie śluzowej filtru ochronnego, który zapobiega przenikaniu bakterii i wirusów do organizmu. Ponadto hamują enzymy neuraminidazy na powierzchni wirusów, przez co wirus nie może dostać się do komórki i namnażać się. Wspomagają także układ odpornościowy – wzmacniają ochronę organizmu przed infekcjami.
W przypadku sporego nasilenia dolegliwości bólowych warto sięgnąć po preparat o działaniu przeciwbólowym. Może to być zarówno paracetamol, jak i ibuprofen, który ma dodatkowo właściwości przeciwzapalne.
Domowe sposoby na wirusowe zapalenie gardła
Wirusowe zapalenie gardła z powodzeniem może być leczone z wykorzystaniem domowych sposobów. Wśród nich polecane jest odpowiednie nawadnianie się, a także nawilżanie błony śluzowej gardła. Warto również zadbać o nawilżenie pomieszczeń. Podczas infekcji należy jeść miękkie potrawy, które nie będą dodatkowo podrażniały gardła. Istotne jest unikanie pikantnych przypraw. Gardło można płukać różnymi roztworami, co w pozytywny sposób wpłynie na zmniejszenie się dolegliwości bólowych. Wśród polecanych roztworów są m.in. sól kuchenna, soda oczyszczona, a także rumianek oraz szałwia.