Wonna lipa

Herbatka z lipy kojarzona jest głównie jako środek przeciwgorączkowy, bo działa silnie napotnie. To jednak nie wszystko.

 

Spore znaczenie lecznicze mają też zawarte w lipie związki śluzowe, które wykazują działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające. Pomocne są zatem przy łagodzeniu bólu gardła, chrypce i kaszlu. Uznaje się, że syrop lipowy jest znakomitym lekarstwem przy kaszlu mokrym.

W Polsce popularne są dwa gatunki lipy: drobno- (Tilia parviofolia) i szerokolistna (Tilia platyphyllos). Mają podobne kwiaty, ale bardziej rozpowszechniona jest lipa drobnolistna, która kwitnie w połowie lipca. Kwiaty lipy można zbierać samemu, na początku kwitnienia drzew, i suszyć samemu, ciesząc się ich zapachem. Jednak wygodniej jest kupić gotowy susz, a najlepiej saszetki do zaparzania fix z odpowiednio odmierzoną porcją w torebce.

Lipa jest drzewem, które przez pogańskich Słowian uznawane było za święte, chroniące przed piorunami i złymi duchami. Potem także lipa cieszyła się estymą, a poeci pisali o niej wiersze. Emanuje dobrą energią, jak wierzy wiele osób. Jest pięknym, długowiecznym drzewem, dającym pożywienie pszczołom dzięki kwiatom, które obficie pojawiają się na nim latem.

 

Składniki

Kwiat lipy jest żółtozielony, o delikatnym łagodnym zapachu i smaku, określanym jako lekko słodki. Zawiera w swoim składzie związki flawonoidowe (około 1%), śluz (około 3%) oraz olejki eteryczne. Wśród flawonoidów w kwiatach lipy wyodrębniono pochodne glikozydowe kwercetyny, kemferolu i akacetyny oraz tilirozyd. Olejki eteryczne zawierają m.in. farnezol, pachnący konwalią, a także geraniol, przypominający zapach pelargonii i eugenol z aromatem goździka. W kwiatach lipy znajdziemy także kwasy organiczne, garbniki, składniki mineralne oraz witaminę C i PP.

 

Właściwości

Kwiat lipy jest znakomitym środkiem wspomagającym leczenie przy przeziębieniach, wzmaga bowiem wydzielanie potu dzięki flawonoidom oraz łagodzi podrażnienia gardła, co zawdzięcza składnikom śluzowym. Ma także lekkie działanie moczopędne, głównie dzięki terpenom.

  • Na przeziębienie

Napar z kwiatu lipy pijemy w razie przeziębienia, bólu gardła, zapalenia oskrzeli, grypy. Kwiat lipy rozgrzeje nas i wywoła pocenie się skóry, co pozwala usunąć z ciała część toksyn i oczyścić pory. Olejki eteryczne mają działanie dezynfekujące i pomagają w oddychaniu. Syrop z lipy dobrze jest pić przy kaszlu, ponieważ łagodzi podrażnienia gardła, powlekając je warstewką śluzu. Dzięki witaminie C kwiat lipy pomaga przy przeziębieniu, uszczelniając naczynka krwionośne i zmniejszając tym obrzmienia np. gardła. Zatem o kwiatach lipy warto pamiętać szczególnie jesienią i zimą.

  • Na kłopoty z żołądkiem

Kwiat lipy możemy wykorzystać także przy kłopotach z żołądkiem. Wypity napar spowoduje, że zwiększy się produkcja soków trawiennych oraz żółci oraz rozluźnią się nieco mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym. To ułatwi nam trawienie i pozbycie się zalegających pokarmów. Kwiat lipy pomocny jest przy schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego. Zatem, jeśli dolegają nam zgaga, zaparcia, nudności, biegunki, sięgnijmy po herbatkę z lipy. Picie naparów z kwiatu lipy pomaga też w stanach wzmożonego napięcia nerwowego. Działa lekko uspokajająco i pomaga zasnąć. Olejki eteryczne działają rozluźniająco i zmniejszają napięcie mięśni. Dzięki temu łatwiej nam zwalczyć bezsenność.

Zewnętrznie można użyć naparu z kwiatu lipy do obmywania podrażnionej skóry, okładów i płukanek, a także kąpieli. Pomaga zmniejszyć podrażnienia czy też świąt skóry.

 

Jak stosować?

Najlepiej pić je w formie herbatki, a dodać można do niej także miód, naturalne soki, cytrynę, w zależności od upodobań. Pijemy taki napar trzy razy dziennie, między posiłkami. Nadmiar ziół spowoduje jednak odwodnienie, nie należy zatem przesadzać z ilością, a ponadto może wtedy obciążyć serce. Stąd zalecany jest umiar, jak przy każdym zresztą leku ziołowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *