Dojrzała do pielęgnacji

Skóra jest obrazem upływającego czasu, naszych przeżyć trosk i śmiechu. I to właśnie ona – skóra dojrzała – wymaga większej uwagi, doskonałej pielęgnacji i… pełnej akceptacji!

 

Zaczyna się niewinnie: przy oczach zauważasz pierwsze „kurze łapki”, a w kącikach ust jeszcze płytkie zmarszczki. Z czasem twoja skóra wiotczeje i traci jędrność. Właśnie wtedy trzeba poświęcić jej więcej czasu. Podstawą w pielęgnacji cery dojrzałej jest systematyczność.

 

Kiedy skóra jest dojrzała?

Wszystko zależy od konkretnej osoby i jej stylu życia. Ważne, czy paliła papierosy, jak wyglądał jej jadłospis itd. Wiele zależy również od genów, rasy, i (co bardzo ważne!) od intensywności opalania. Zwykle jednak, gdy kończymy 35 lat, nasza skóra zaczyna wchodzić w okres tzw. dojrzałości. Wtedy zmarszczki stają sie zauważalne, mamy problem z mniejszą jędrnością, pojawiają się pierwsze plamki, przebarwienia oraz pajączki. Skóra staje się wyraźniej sucha – z wiekiem zmniejsza się bowiem ilość gruczołów łojowych.

 

Jaki krem?

Zwykły krem nawilżający to za mało. Ważne jest też porządne odżywianie. Kremy, toniki i mleczka są niezbędne, ale oprócz nich potrzebne są też witaminy w kapsułkach czy tabletkach, które będą działać od wewnątrz. Warto także dokładniej analizować skład kosmetyków. Szczególnie ważna staje się zawartość retinolu (witamina A), który zwalcza wolne rodniki odpowiadające za starzenie się skóry i odbudowę komórek, poprawę elastyczności skóry oraz tworzenie witamin C i E wzmacniających naczynia krwionośne. Istotny jest także koenzym Q10 – silny antyutleniacz i filtr UV. Zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych to podstawa – zimą też!

 

Po pomoc do apteki

W pielęgnacji cery dojrzałej apteka odgrywa bardzo ważną rolę. Tu kupisz kosmetyki niedostępne w drogeriach, kosmetyki lecznicze i suplementy. Warto zaopatrzyć się w zestaw podstawowy, czyli witaminę E, C i beta-karoten. Kupuj produkty zaufanych firm i staraj się ich nie przedawkować. Nadmiar witaminy E może skończyć się osłabieniem, bólem głowy czy zaburzeniami widzenia. Postaw na jakość witamin, nie ich ilość.

Apteka to też doskonałe miejsce na zakupy kosmetyków o działaniu dużo silniejszym niż tych drogeryjnych. Możesz zaopatrzyć się w krem przywracający skórze gęstość, który nie dość, że poprawia elastyczność, to jeszcze pobudza produkcję melaniny odpowiedzialnej za ochronę skóry przed promieniami UV.

Firmy kosmetyczne, których produkty można kupić tylko w aptekach, wytwarzają zwykle całe serie kosmetyków. W aptece znajdziesz także dobry krem z filtrem. Zalecany jest najwyższy bloker. Specjaliści powtarzają, że największym wrogiem (nie tylko) dojrzałej skóry jest słońce. Zapewnijmy jej zatem dobrą ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

 

Cudotwórca kolagen

Oferta kremów przeznaczonych do skóry dojrzałej jest ogromna. Zarówno w aptekach, jak i drogeriach. Znajdziemy tam serie z zawartością retinolu czy koenzymu Q10. O ile w kremy warto zainwestować więcej, o tyle kosmetyki takie jak peeling, tonik możesz kupić tańsze. Wybieraj produkty przeznaczone do cery dojrzałej, ze zmarszczkami. Kosmetykiem, który pojawił się na rynku i zrobił furorę jest tzw. wypełniacz zmarszczek. Krem działa na głębokie zmarszczki mimiczne – od wewnątrz. Wszystko dzięki składnikowi, który wnika w głąb naskórka – kolagenowi. Gdy zetknie się z wodą znajdującą się w organizmie, rozpulchnia się. Dzięki temu, że tak się dzieje, zmarszczki stają sie płytsze i mniej widoczne. Oprócz kolagenu wypełniacze zawierają też substancje, które pobudzają odbudowę struktury skóry. Skuteczność tych preparatów zależy oczywiście od głębokości zmarszczek, intensywności używania oraz indywidualnych cech skóry. Zanim jednak nałożymy jakikolwiek krem, warto sięgnąć po peeling. Zwiększa on skuteczność innych kosmetyków, złuszczenie martwego naskórka powoduje, że skóra lepiej wchłania odżywcze substancje. Peeling z kwasów owocowych jest silniejszy niż popularne kosmetyki ścierające. Kwasy owocowe wnikają w głąb skóry i nie dość, że niszczą martwy naskórek, to jeszcze pobudzają proces syntezy kolagenu oraz bardzo silnie nawilżają.

 

U profesjonalisty

Salony kosmetyczne oferują wielki wybór zabiegów. Po wstępnej ocenie stanu naszej cery kosmetyczka określi poziom jej nawilżenia i zaproponuje rodzaju terapii. Najpopularniejszym zabiegiem jest mikrodermabrazja, która poprawia stan ogólny cery. Wygładza ją, uelastycznia, spłyca zmarszczki. Oczywiście nie istnieje idealny sposób pozwalający całkowicie zapanować nad procesem starzenia się skóry – nie można więc liczyć na cuda. Warto jednak połączyć przyjemne z pożytecznym i skorzystać z masażu twarzy. Pobudza on warstwy skóry do działania, wytwarzanie kolagenu i elastyny.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *