FLORADIX KINDERVITAL PRODUKT ROKU 2020

 

Prawidłowe żywienie człowieka polega na całkowitym pokryciu zapotrzebowania organizmu na energię i wszystkie składniki pokarmowe, w tym witaminy, potrzebne do rozwoju, prawidłowego funkcjonowania i zachowania zdrowia. Przez pojęcie normy żywienia na witaminy rozumiemy ilość witamin wyrażoną w przeliczeniu na jedną osobę i jeden dzień. Uwzględnia ona ścisłe dla wyróżnionych grup różnice w zapotrzebowaniu organizmu, zależnie od wieku, płci oraz stanu fizjologicznego i aktywności fizycznej, a także różnice związane z warunkami bytowania i trybem życia. W związku z tym, że wiedza na temat zapotrzebowania na składniki pokarmowe, szczególnie na witaminy, jest nadal niekompletna i podlega ciągłym uzupełnieniom, zalecenia żywieniowe zwłaszcza dla dzieci i młodzieży uwzględniają szeroki margines bezpieczeństwa zapobiegający ewentualnym niedoborom. Zalecenia spożycia witamin dla niemowląt wynikają natomiast z wiedzy o składnikach pokarmowych zawartych w mleku kobiecym, które zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka do 6. miesiąca życia. Zalecenia odnośnie witamin dla dzieci starszych wynikają z badań nad spożyciem ich przez dzieci dorosłe, prawidłowo rozwijające się. Normy na witaminy zostały opracowane na dwóch poziomach: na tzw. „bezpiecznym poziomie spożycia” (ang. safe level of intake) oraz jako „zalecane spożycie” (ang. recommended intake). Normy ustalone na „poziomie bezpiecznego spożycia” to taka ilość określonych witamin (wyrażona w przeliczeniu na osobę/dobę), która wystarcza na pokrycie zapotrzebowania na nie u 97,5% osobników zaliczanych do danej grupy. Normy ustalone na poziomie tzw. „zalecanego spożycia” – to ilość określonych witamin (wyrażona w przeliczeniu na osobę/dobę), która pokrywa zapotrzebowanie każdego osobnika w obrębie grupy, w tym także osób o szczególnie dużym zapotrzebowaniu.

 

Podstawowym źródłem niezbędnych dla prawidłowego rozwoju organizmu składników powinna być dieta. Niestety, starsze dzieci oraz młodzież w wieku szkolnym spożywają zbyt wiele produktów pozbawionych wartościowych składników odżywczych. W dodatku skażenie środowiska i wysokoprzetworzona żywność sprawiają, że suplementacja czasem jest niezbędna. Stosowanie preparatów witaminowych lub witaminowo-mineralnych u dzieci jest wskazane m.in. w stanach niedoborów poszczególnych składników, w okresach intensywnego wzrostu, w okresie rekonwalescencyjnym po przebytych chorobach, podczas intensywnego wysiłku fizycznego i umysłowego, w razie zmniejszenia odporności i przy braku apetytu. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów witaminowo-mineralnych, które różnią się dawkami i postacią, co pozwala indywidualnie dobrać produkt w zależności od potrzeb i upodobań. Osobnym zagadnieniem jest zapotrzebowanie na witaminę D niemowląt i małych dzieci, wobec których istnieje pod tym względem ustalone postępowanie, łącznie z podawaniem preparatów farmaceutycznych.

 

Najchętniej polecanym przez aptekarzy preparatem witaminowo-mineralnym dla najmłodszych jest Floradix Kindervital dla Dzieci (Zioło-Piast) – suplement diety zawierający witaminy: C, E, B2, B6, B1, A, D, B12 i minerały w postaci płynu. Produkt ten może być stosowany od 3. roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *